*TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Yazılı petrol kuyusunun olduğu sahada henüz bilinmeyen bir nedenle özel bir firmaya ait tır aracı yandı. Kuyudaki 25 tonluk stok deposu da alevler içinde kaldı. Kozluk Belediye Başkanı Veysi Işık, İtfaiye ekiplerinin yangın vakasına zamanında müdahale ettiğini belirterek; “İtfaiye ekiplerimiz, yangının diğer stok tanklarına yetişmesini önledi” dedi.

FACİAYA RAMAK KALA
Batman’ın Kozluk ilçesine bağlı Yazılı Köyü yakınlarındaki Garzan Barajına komşu TPAO petrol kuyusunda bilinmeyen bir nedenle dün öğle saatlerinde yangın çıktı. Özel bir firmaya ait petrol nakliyesini yapan tankerde çıkan yangın, petrol stoklarının yapıldığı bir tanka sıçradı. Yaklaşık 25 tonluk stok tankı alevler içinde kaldı. Kozluk Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri, zamanında yangına müdahale etti. Stok tanklarında çıkan yangını yaklaşık 1 saatte kontrol altına alan itfaiye ekipleri diğer stok tanklarında soğutma işlemlerini sürdürdü. Kuyudaki hasar tespit çalışmaları ise sürüyor.

İTFAİYE EKİPLERİ YANGINI SÖNDÜRDÜ
Kozluk Belediye Başkanı Veysi Işık, ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıktaki petrol kuyusunda yangın ihbarını alır almaz 15 kişilik bir ekiple zamanında müdahale ettiklerini ifade etti. Garzan Çayı kenarındaki petrol kuyusunda öğle saatlerinde çıkan yangını tamamen kontrol altına aldıklarını söyleyen Başkan Işık, şunları kaydetti; “TPAO’nun petrol sahasında yangın ihbarını alan ekiplerimiz önce tankerde çıkan yangını söndürmeye çalıştı, ardından da petrolün stoklandığı depolara müdahale etti. 25 Tonluk bir tankta  depolanan yakıt yandı ama diğer yakıt stoklarına yangının sıçramaması için ekiplerimiz 1 saatlik müdahale sonucu yangını tamamen kontrol altına aldı. Ekiplerimizin zamanında müdahalesiyle, büyük bir facia önlenmiş oldu.” 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL