*Petrol-İş Sendikası Batman Şube Başkanı Veysel Kartal, ücret artışı çağrısında bulundu. Şube Başkanı Kartal: “Türkiye’nin lokomotif kuruluşu olan TPAO’da ücretlerin düşük kalması, istihdamda bazı sıkıntılara yol açmaktadır” dedi.

SİYAH ALTIN İŞÇİLERİNDEN ÇAĞRI
Petrol-İş sendikası Batman Şube Başkanı Veysel Kartal, petrol emekçilerinin düşük ücretten revize edilmesinin şart olduğunu söyledi. Son yıllarda TPAO’nun petrol üretiminde rekorlara imza attığını ifade eden Şube Başkanı Kartal: “Batman ile Şırnak Bölge Müdürlüğü’nde günlük petrol üretimi 100 bin varilin üzerinde. Verilen emek, dökülen alın teri ortadadır. Ancak 2023’ün Ağustos’undan yılın sonuna kadar TPAO emekçisinin yaptığı fazla çalışma ücretleri ya ödenmemiş ya da kısmen ödenmiştir. Tüm girişimlerimize rağmen Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından mesai kotası uygulandığı gerekçe gösterilerek, fazla çalışma ücretlerinin tam olarak ödenmesi konusu çözüme kavuşmamıştır” diye konuştu.

“KALİFİYE ELEMAN EMEKLİ OLUYOR”
TPAO’da uzun süredir düşük ücretlerin revize edilmediğine de dikkat çeken Başkan Kartal: “Emekçilerin yüksek enflasyona karşı korunması amaçlı kök ücret yani Yönetim Kurulu inisiyatifine  olan ‘İşe giriş ücreti’ düzenlemesi elzem bir hal almıştır. Emekliliği gelen kalifiye çalışanlar, emekli maaşları ile ücretleri arasında bir karşılaştırma yaparak, daha avantajlı olacağını düşünerek emeklilik kararını daha kolay verebiliyor. TPAO’da çalışmaya başlayan yeni personelin bir bölümü ise düşük ücret koşulları ile karşılaştıktan sonra işi ya bırakıyor ya da işe başlamama kararı verebiliyor. TPAO yönetimine çağrımız, kapsam içi personel ücret düzenlemesini yaparak TPAO çalışanlarının yaşamına olan etkilerini olumlu yönde kullanmalarıdır.” 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL