*Batman’a 6 kilometre uzaklıktaki Balpınar (Giresiran) ‘tarım’la bilinen bir belde. Kent merkeziyle neredeyse birleşen Balpınar beldesi; dönümlerce ‘mera’nın o eski muhteşem manzarasını kaybediyor gibi…

*Balpınar’da şu günlerde ‘tarım’dan çok siyaset konuşuluyor. Hemen her partinin bir Belediye Başkan adayı var, bir de sürpriz ‘Bağımsız aday’ları. Tüm partilerin adayları açıklandıktan sonra yerel seçimin belki de en çekişmeli geçeceği yer; Balpınar olacak…

BALPINAR DEYİP GEÇMEYİN

Batman kent merkezine 6 kilometre uzaklıktaki Balpınar, bir diğer adıyla (Giresiran), yörenin ‘Seracı’lık merkezi.

Gelecekte tarımda söz sahibi olacak bu belde de neredeyse sera sayısı 500’ü bulacak.

Şu günlerde seralarda fide ekimine hazırlanan çiftçi, ‘tarım’dan çok yaklaşan yerel seçimleri konuşuyor.

Segirka, Zorköy ve Yeniköy mahalleleriyle birlikte nüfusu 8.400’ü bulan Balpınar’da 3900’ü aşkın seçmen var.

Balpınar, Batman’ın bazı ilçe merkez nüfuslarını geride bırakmış.

Hasankeyf ve Gercüş ilçe merkezlerinden daha büyük ‘Balpınar’ artık kabuğuna sığmıyor.

Güney çevre yolu buraya hayat vermiş.

Arazilerin fiyatları uçmuş.

Son yıllarda ‘tarım’ sektörünün hızla geliştirdiği bu gözde ‘Belde’ de hemen herkes yerel seçimde yarışacak partilerin adaylarını merak ediyor.

DEM Partisi’nde Başkan adayı belli oldu, diğer partilerin adaylarının açıklanması da eli kulağında.

AK Parti, Saadet, Yeniden Refah, Hüdapar ve MHP’nin de Başkan adayını göstereceği Balpınar’da, bir de 2 yada 3 sürpriz Bağımsız adaydan söz ediliyor.

Balpınar, siyaset de paylaşılmayan bir belde.

MERA’SINI KAYBEDEN BELDE!

Batman Çayı yatağına sıfır ‘Balpınar’da o öyle verimli topraklar var ki; sormayın gitsin.

Çiftçi, akarsu yatağındaki o verimli toprakların değerinin farkında değil.

Hemen her ürünün yetiştiği Balpınar, son yıllarda Batman’ın ‘İluh Deresi’ne akan atıklara artık ‘yenik’ düşmüş.

Hemen her yılın kış mevsiminde sel sularının beraberinde götürdüğü sayısız çöp atığı ‘Balpınar’ın o güzelim toprağını ‘bitirme’ noktasına getirmiş.

Balpınar, sadece verimli topraklarını değil; üç mahalle arasındaki devasa ‘mera’sını da kaybetmek üzere.

30 Yıl önce Batman’ın profesyonel futbol kulüplerinin antrenmanlarını yaptıkları o ‘mera alan’ı ile şimdi ki manzarası arasında uçurum var.

Koca bir mera göz göre göre gidiyor.

BOTAŞ boru hattının geçtiği, son bölümünde de yol güzergahının yapıldığı Balpınar ortasındaki ‘Mera’ya son dönemlerde dökülen hafriyat ve inşaat atıkları da işin ‘caba’sı.

25-30 Yıl öncesine kadar ailelerin ve öğrencilerin piknik yaptıkları o güzelim ‘mera’ elden gitmeden ilgili ve de yetkililer haydi göreve…

Burası Batman Nedim Erkiş

ALMANYA’DAN MEKTUP VAR

Aslen Beşiri-Kuşçukuru (Kelhok) köyünden Nedim Erkiş’in bir ayağı Batman’da, bir diğer ayağı ise Almanya’da.

Köylerine tekrar ‘dönüş’ yapabilmeleri için Erkiş ve köylülerinin; son 12 yılda verdiği ‘hukuki mücadele’yi Batman’da hemen herkes biliyor.

Batman’ın yerel medyasının sorunlarına ne kadar duyarlılık gösterdiğini de uzun uzadıya yazan Erkiş, gazetemizin de elektronik postasına gönderdiği mektubundan bir alıntı;

“Bizler 30 yıl önce Batman’ın Beşiri ovasında büyük zorluklar yaşıyorduk. O eski yıllarda Beşiri’den Batman’a gidemiyorduk. Bilinen bazı nedenlerden Avrupa’ya göç etmek zorunda kaldık. O dönemler, Ezidiler, çok nadir ve az tanınıyordu. Kimse, Ezidi’lerin seslerine fazla tercüman olamıyordu. Bizler, sessiz-sedasız gizlice köy ve topraklarımızı emaneten bırakıp Avrupa’nın yolunu tutuyorduk. Türkiye’de ortamın düzelmesiyle son yıllarda tersine ‘dönüş’e başladık ama maalesef bazı engellemelerle de karşılaştık.”

Nedim Erkiş, topraklarına olan özlemi de şöyle özetliyor;
“Geri dönüş projemizde kararlıyız. Ana topraklarımız ve köylerimize dönme hasretimiz ve kararlığımız devam ediyor. Bundan böyle de davamıza dört elle sarılacağız. Bizler, bu kadim bölgenin mozaiğiz. 12 Yıldır köyümüz için hukuki mücadelemizi sürdürüyoruz. Bu konuda da kararlılığımızı sürdürüyoruz.”

Bu günde Kelhoklu Nedim Erkiş’in, Almanya’dan gönderdiği mektupla yazımı noktalıyoruz.

Sağlıkla kalın…