*Batman ve çevresinde ekilen pamuğun hasadına başlandı. Çiftçiler kilogramı 17 liradan 23 TL’ye yükselen üründe destekleme priminin arttırılmasının gerektiğini söylüyor. Çiftçiler, “Mazot ve gübrede artış oldu. Maliyetler arttı, biz de emeğimizin karşılığını almak istiyoruz” diyorlar.

“REKOLTEDE DÜŞÜŞ BEKLEMİYORUZ”
Bölgenin önemli tarım bölgelerinden olan Batman ve çevresindeki yerleşim birimlerinde ekilen pamuğun hasadına başlandı. Hasat edilen pamuk, çırçır fabrikalarına gönderiliyor. Fabrikalarda temizlenen pamuk lifiyle tekstile, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde olarak piyasaya sunuluyor. Batman’a komşu olan Bismil ilçesinin köylerinde de pamuk hasadına başlayan çiftçilerden Siraç Yıldız; “Bu yıl rekoltede bir düşüş beklemiyoruz. Dekardan 500 kilogramın üzerinde verim bekliyoruz. Bazı tarlalardan daha fazla verim alanlar da var” dedi.

PAMUĞA DESTEK ŞART
Bir ay öncesinde pamuk kilogramının piyasada 15 TL’den işlem gördüğünü ifade eden Yıldız, “Pamuk hasadıyla birlikte pamuğun fiyatı Çukobirlik tarafından 20 liradan alınıyor. Piyasada ise kilogramı  23 liraya kadar yükseldi. Çukobirliğin de çiftçilere kilogram başına mazot ve gübrede prim desteğini arttırması gerekiyor. Çünkü son dönemlerde mazot ve gübre fiyatlarında ciddi bir artış oldu. Çiftçinin bu ürün için desteklenmesi gerekiyor. Çünkü pamuk mısır ve buğdaya göre toprağı yormuyor. Pamuk ekilen arazilerde buğday için güzel bir ortam sağlıyor” diye konuştu. (Nezahat Sümbül)