“ÖLÜMLÜ KAZALAR YAŞANIYOR”

Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Zeynep Oduncu, Batman’ın şehir giriş yollarının kazalara davetiye çıkardığına dikkat çekti. Kazaların sık sık yaşandığı Batman OSB-Beşiri yolu ile Hasankeyf-Binatlı kavşağı arasındaki yol genişletme çalışmasının da durmasını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na soran Milletvekili Oduncu, TBMM’ye soru önergesi verdi. Her yıl onlarca ölümlü kazanın yaşandığı OSB yolu ile tasfiye edilen Hasankeyf yolunda çalışmaların yetersiz kaldığını belirten Milletvekili Zeynep Oduncu, “İki yıl gibi bir sürede OSB yoluna bir kazma dahi vurulmadı” dedi.

“GECE IŞIKLANDIRMA YOK”

Milletvekili Oduncu, şöyle devam etti: “OSB yolunda gece ışıklandırma olmadığı için sürekli ölümlü kazalar gerçekleşiyor. Organize Sanayi Bölgesi’nin bulunduğu bu güzergahta birçok tekstil emekçisi, bu yolu sıklıkla kullanmaktadır. Yine bu güzergahta ağır iş makineleri sık sık geçiyor. Geçen yılın Ağustos ayında tekstil emekçilerini taşıyan şehir içi minibüsü, karşı yönden gelen otomobil ile çarpışma sonucunda 1'i ağır 16 tekstil emekçisi yaralanmıştı. Yine 2022’nin Eylül’ün de tekstil emekçilerini taşıyan minibüsün kaza geçirmesi sonucu 10 tekstil emekçisi yaralanmıştı.”

“GÜZERGAHTA DÜĞÜN SALONLARI DA VAR”

Yol güzergahında birçok düğün salonu bulunduğunu da hatırlatan Milletvekili Oduncu, “Feci kazaların olmaması için gerekli önlemlerin ivedilikle alınması gerekmektedir. Üst geçidin olmadığı, sıcak asfalt olmayan, orta refüj ve aydınlatması bulunmayan bu yol, kazalara davetiye çıkarıyor ve yurttaşlar can güvenliklerinden dolayı işlek olan bu bölgeyi kullanamıyor. Bu konuda gerekli önlemlerin ve çalışmaların ivedilikle başlatılması gerekiyor” diye konuştu.

ODUNCU’DAN TBMM’YE SORU ÖNERGESİ

Milletvekili Oduncu, TBMM’ye verdiği soru önergesinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlamasını istediği sorular şöyle: “-Üst geçit ve güvenlik bariyeri olmadığı için sık sık trafik kazalarının yaşandığı Batman-Beşiri yolunda şu ana kadar kaç yurttaş yaşamını yitirmiş ve kaç yurttaş yaralanmıştır? Bu yolda gerçekleşen kazaların sebepleri nelerdir? -Batman- Beşiri karayolunda trafik kazasının sıklıkla yaşandığı bölgelerde Bakanlığınız tarafından ne tür önlemler alınacaktır? -Bu yol yapılmasına dair Bakanlığınız tarafından yapılan bir çalışma var mıdır? -Bu yolda sıcak asfaltlanma çalışmasının yapılması için ne tür çalışma başlatacaksınız? -Bu yolun ışıklandırılması için bir çalışmanız var mı? -Yol şeritli değil ve yolda refüj yok. Bu konuda ne tür önlemler alacaksınız?” (Haber Merkezi)