OKUL ÖNCESİ OKULLAŞMA
ORANI YÜZDE 99’A ÇIKTI
Batman’da okul öncesi okullaşma oranı tarihi bir rekor kırarak yüzde 99 seviyesine yükseldi. Çalışmalar hakkında bilgi veren Milli Eğitim Müdürü Mahmut Kurtaran: “Eğitimde fırsat eşitliğini artırmada ve öğrenciler arasındaki başarı farklarını azaltmada okul öncesi eğitimin kritik bir öneme sahip olduğunu biliyoruz. 1-3 Aralık 2021'de toplanan 20. Millî Eğitim Şûrası'nda oy birliğiyle alınan '5 yaş okullaşma oranının kısa vadede yüzde 100'e ulaştırılması için gerekli fiziki, beşerî ve mali imkânlar sağlanmalıdır. Ayrıca 3-4 yaş için de eğitime erişim imkânları artırılmalıdır’ kararları doğrultusunda ilimizde yaptığımız çalışmaları aralıksız sürdürdük. Bu çalışmalar kapsamında mevcut durumumuza ek olarak 26 bağımsız anaokulu ve 128 ana sınıfı açtık. İlimizde yeni eğitime açtığımız bağımsız anaokulu ve ana sınıfları ile birlikte 5 yaştaki okullaşma oranımız yüzde 99 seviyesine yükseldi.”

“20 YILDA CİDDİ YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİ”
Müdür Kurtaran, Batman’da son 20 yılda ciddi yatırımların hayat bulduğunu belirtti. Kurtaran, şöyle devam etti: “Batman olarak en güçlü yanlarımızdan birisi her zaman okul öncesi eğitim oldu. 2016 yılında ‘Çocuğumu Seviyorum Anasınıfına Gönderiyorum’ adıyla bir çalışmayı hayata geçirdik. İlimiz genelinde son yirmi 20 okul öncesine anlamında çok ciddi yatırımları hayata geçirdik. 20 yıl önce okul öncesi okullaşma oranı yüzde 3,4 iken bugün gelinen noktada okul öncesi okullaşma oranı yüzde 99 seviyesine ulaştı.”

ÖĞRENCİLERE ‘MATEMATİKSEL DÜŞÜNME’ EĞİTİMİ ÖĞRENCİLERE ‘MATEMATİKSEL DÜŞÜNME’ EĞİTİMİ

“682 EĞİTİM YUVASINA ULAŞTIK”
Müdür Kurtaran, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yine 2000’li yıllarda ilimiz geneli 845 çocuğumuz okul öncesi eğitim görme imkânı bulurken bu oran 20 yılda 20 kat artarak 2022-2023 eğitim öğretim yılında 17.251 oldu. 2000’li yıllarda yılında ilimizde bağımsız anaokulu sayısı 2 iken 2022 yılında bu sayı 68 oldu. Aynı zamanda öğretmen sayımızda da ciddi şekilde artış oldu. İlimizde 2000’li yıllarda 113 okul öncesi öğretmen görev yaparken bu sayı 2022 yılında 682’ye ulaştı.” Öte yandan İl Milli Eğitim Müdürü Kurtaran, ayrıca Batman’da özel eğitim gereksinimi duyan okul öncesi yaştaki çocuklar için de Batman Özel Eğitim Uygulama Anaokulu, Halime Okçu Özel Eğitim Anaokulu ve Sakarya Özel Eğitim Anaokulunda 57 özel çocuğumuzun okul öncesi özel eğitimi gördüğünü ifade etti. (Haber Merkezi)