Merkez Bağlar ilçesine bağlı kırsal Yiğityolu Mahallesi’nde eğitim gören dezavantajlı öğrenciler, gökyüzü bilimi ve birbirinden farklı robotik kodlamalarla buluşturuldu. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen ‘Köy Gökyüzü Gözlem ve Bilim Şenliği’ etkinliğiyle öğrenciler eğitici oyunlar oynadı.
Etkinlikte deneyim sonucu öğrencilerin astronomi hakkında bilgi sahibi olduğunu söyleyen Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Fikret Elaltuntaş, öğrencilerin farklı cihazlarla tanışması kendilerinde mutluluk oluşturduğunu dile getirdi.
Elaltuntaş, “Yiğit Yolu kırsal mahallemizde çeşitli etkinlikler düzenledik. Bilimi köyümüze getirdik. Köyde yaşayan çocuklarımıza gece ve gündüz gökyüzü gözlemi yapma fırsatını sunduk. Bununla ilgili özellikle teleskoplarımız mevcut. Deneyim sonucu öğrenciler astronomi hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Bunlarla birlikte kendi atölyelerimiz de mevcut. Robotik kodlama, havacılık, gibi atölyelerimiz sayesinde çocuklarımızın da deneyimleri noktasında ufukları açılmış oluyor. Kırsaldaki çocuklarımız bu tarz aletleri gördüğünde çok fazla heyecanlandı. Biz onlara kapı açmayla mükellefiz” dedi.
Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Büroda Proje Koordinatörü Seda Coşkun Eliküçük, kırsaldaki öğrencilerin robotları tanıma fırsatı olduğunu ifade ederek, katılımın beklediklerinin çok üzerinde olduğunun altını çizdi.

Kaynak: İHA