* Otomasyon panoları başta olmak üzere GES, Sanayi ve Saat panoları Batman’da üreten Polatsan,  bölgenin yanı sıra Türkiye'nin elektrik pano ihtiyacını karşılayan Polatsan firması, şimdi de yurtdışına açılıyor. Firma Genel Müdürü Feyzi Polat, “Hedefimiz yakında ihracata yönelip istihdam sayısını artırmaktır” dedi. Mesleki liselerdeki öğrenciler uygulamalı staj gördükleri tesiste ustalaşıyor.

ELEKTRİK PANO ÜRETİMİNDE MARKALAŞTI

İSO, TSE ve TİPTEST gibi belgelere sahip olan Polatsan firması, elektrikli panolarda markalaştı. Yaklaşık bir yıldır Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde üretime başladıklarını belirten Polatsan firması Genel Müdürü Feyzi Polat, “Daha önce Doğu ve Güneydoğu’nun elektrik panolarının talebini karşılıyorduk. Artık yeni yerimizde tüm elektrik panolarının üretimini yapıyoruz. GES, Sanayi ve saat panoları gibi çeşitli panolar üretiyoruz. Türkiye’nin dört bir yanından aldığımız siparişleri zamanında karşılıyoruz. Fiyatları da dengeli tutmaya çalışıyoruz. Pano üretiminde kaliteden ödün vermiyoruz. İlk etapta iç donanımlı elektrik panolarından günlük ortalama 50 civarında üretimimiz oluyor. Ancak işi boş pano üretim sayısı ise 100’ü de geçebiliyor” diye konuştu.

“İHRACATA HAZIRLANIYORUZ”

Polat, sözlerini şöyle sürdürdü: “OSB’de 4 bin metrekarelik çevre dostu olan tesisimizde ilk etapta 30 çalışan ile başladık. Şimdi bu rakamımız 70'e çıktı. Gerek OSB’deki lise gerekse de kent merkezindeki mesleki liselerde öğrencilere staj kapılarımızı açtık. Buradan meslek öğrenen bazı öğrenciler usta oldu ve bu öğrencilerimizden bazıları işyeri de açtı. Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. Hedefimiz, bu yıl Türkiye'nin yanı sıra yurt dışına da açılmayı planlıyoruz. Ürettiğimiz panoları Azerbaycan, Türki Cumhuriyetleri ve Irak gibi ülkelere de ürünlerimizi ihraç etmek için Ar-Ge çalışmalarımız da devam ediyor. Ayrıca kendi tesisimizin elektriğini de kurduğumuz GES sisteminden faydalanarak kullanıyoruz.” (Çağdaş, Özel)

Editör: Yunus Yasak