Çevrede kilolu bireylere yöneltilen en büyük eleştirinin ‘boğazını tutamıyorsun’ sözcüğü olduğunu söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Erkan Aksoy, “Obezite cerrahisinin en büyük farkı ameliyattan hemen sonra iştahı azaltmasıdır. Ameliyattan hemen sonra kişilerin iştahı azalıyor, bunun sonucunda çok az yiyerek doyuma ulaşıyor ve sonunda da zayıflıyorlar” dedi.

“Açlık hormonunu azaltan en etkili yöntem cerrahi”

Obezitenin tedavisinde açlık hormonunu azaltan en etkili yöntemin obezite cerrahisi olduğunu söyleyen Opr. Dr. Erkan Aksoy, “Kişiler bu hormonel nedenlerden dolayı çok sık acıkırlar, çok sık ve çok miktarda yemek yerler. Günün sonunda da kiloyu almış olurlar. Obezitenin tedavisinde açlık hormonunu azaltan en etkili yöntemin obezite cerrahisi olduğunu unutmamak gerekir” şeklinde konuştu.

“Vücudun sarkmaması için spor şart”

Obezite cerrahisi operasyonundan sonra hızla kilo vermeye bağlı olarak ciltte sarkma, gevşeklik ve çatlakların meydana gelebileceğini ifade eden Aksoy, “Bu komplikasyonlar spor ve doğru egzersizlerde kısa sürede giderilebileceği gibi morbid obez hastalarda oluşabilecek daha yoğun sarkmalar için liposuction başta olmak üzere çok sayıda estetik seçenek ile de sıkılaşma mümkündür. Unutulmamalıdır ki, doktorunuzun ve diyetisyeninizin önerdiği beslenme ve egzersiz düzenine uymak derinin daha sıkı toparlanmasını sağlayacak, sarkmaları önleyecek ve hızla sıkılaştırma sağlanacaktır” diye konuştu.(İHA)

Editör: Yunus Yasak