DOĞAYA GÜÇ KAT AĞI BÜYÜYOR DOĞAYA GÜÇ KAT AĞI BÜYÜYOR

Nesli tükenmekte olan çizgili bir sırtlanın daha Gercüş ilçesinin Akyar köyü mevkii karayolunda bir aracın çarpması sonucu telef olması üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüğü ile Karayolları ekipleri harekete geçti.

KIRMIZI LİSTEDE YER ALIYOR
Geçen hafta sonu Batman’ın Gercüş ilçesinin Akyar köyü mevkii karayolunda, çizgili sırtlan telef olmuş halinde bulunmuştu. İhbar alan Doğa Koruma ve Milli Parklar Batman İl Şube Müdürlüğü ekipleri, telef olan sırtlanın olduğu bölgede incelemelerde bulundu. İlgililer, bölgedeki foto kapanları da gözden geçirdi. Nesli tükenme tehlikesi altında ve koruma altındaki çizgili sırtlan, daha çok Batman’ın Hasankeyf’in Karaköy, Üçyol ve Akalin, Suçeken, Beşiri’nin Kesiktaş ve Gercüş’ün Akyar köylerinin çevresindeki dağlarda yaşıyor. 2016, 2017 ile 2023’te karayolunda araç çarpması sonucu telef olan sırtlan sayısı 3’e çıktı.

UYARI LEVHA SAYISI ARTIRILACAK
Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün yabani hayvanların yaşadığı bölgelere yakın yerden geçen kara yolu etrafına “Vahşi hayvan çıkabilir” yazılı uyarı levhalarını şimdi de sırtlanların olduğu bölgeye yakın kara yolu çevresine yayacak. Batman-Bismil karayolunun etrafındaki mısır tarlalarında görülen yabani domuzların karayolunun güvenliğini zaman zaman etkilediğini belirten Karayolları Batman Şube Müdürlüğü yetkilileri; “Daha önce mısır alanlarının olduğu bölgelere yabani hayvanlar için uyarı levhası asmıştık. Şimdi de sırtlanların olduğu bölgenin yakınından geçen yol kenarlarına levhaları asacağız.” Türkiye’de Batman, Şanlıurfa ve Tunceli’de yaşayan çizgili sırtlanların korunmasına yönelik Doğa Koruma ve Milli Parklar Batman Şube Müdürlüğü de yabani hayvanların yaşam alanlarında foto kapan sayısını arttırdı.