*Batman’da bir bardak çay fiyatının 5 TL’ye yükselmesini istemeyen bazı kahveciler, “Böyle giderse, müşteri kaybına uğrayacağız” diyorlar.

“ÇAY FİYATI ARTARSA KAYBIMIZ OLUR”

Bir bardak çay fiyatının 4 TL’den 5 liraya yükseldiği Batman’da, yeni fiyat ayarlamasının ardından bazı eski kahveciler de çay fiyatının artışından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Daha önce Batman Kahveciler Odası’nda yönetim kurulu üyeliği yapan ve kentin eski kahvecilerinden Şafii Denizhan, “Çay fiyatına gelen her artış bizi üzüyor. Bazen mecburiyetten gidilen bu artışları biz de istemiyoruz. Son dönemlerde kuru çay ve şeker ürünler zamlandı. Bir bardak çayın 4 TL’den 5 liraya çıkmasına biz de pek razı değiliz. Çünkü müşteri kaybımız oluyor. Eskisi gibi çevresiyle birlikte kahveye gelen bazı eski müşterilerimiz, herkesin çayını karşılayamaz hale geldi” dedi.

“MÜŞTERİ KAYBEDİYORUZ”

Batman’ın Ziya Gökalp Mahallesi 80. Yıl Caddesi’nde uzun süredir esnaflık yapan Salim Tirki, çaya yapılan son artışların müşteri kaybına yol açacağını ifade etti. Tirki, şunları kaydetti. “Kahvecilik sektörü de eskisi gibi kazançlı bir meslekten olmaktan çıktı. Son zamla birlikte bir bardak çay fiyatının 5 liraya çıkması doğrusu bizi de sevindirmedi. Çünkü biz müşterilerimizi de düşünmek zorundayız. Peş peşe gelen artışlar ister istemez müşteri kaybına yol açacak. Artık çay fiyatının çok da artmasını istemiyoruz. Biz, kazançtan çok müşterilerimizi düşünüyoruz. Çaya gelen zamdan sonra eskisi gibi çay içenlerin sayısı da azaldı.” (Recep AKIN)