Muş Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurtları (GSB) misafirlerini ağırlamaya hazırlanırken ildeki özel yurtlar ise tek tek kapandı. Muş Danişmend Gazi Öğrenci Yurdu, Müştak Baba ve Sultan Alparslan yurtlarıyla öğrenciler için bütün hazırlıklar tamamlandı. Depremzedelerden sonra yurtlar tekrar öğrenciler için hazır hale getirildiğini söyleyen Gençlik ve Spor İl Müdürü Mehmet Arif Taşdemir, 4 bin 500 kişinin barındığı yurtlarda öğrencilerin hiç bir sıkıntı yaşamayacaklarını belirterek, “Yaz döneminde öğrencilerimiz çıktıktan sonra boş kalmadık. Bütün yurtlarımızda bir bakım onarımdan geçirerek 5 yıldızlı otel konforuna hazırlamış olduk. 120 TL beslenme yardımı verme suretiyle aylık 3 bin 600 TL öğrencilerimize beslenme desteğini vermekteyiz. 2 tane kız yurdumuz bulunmakta 2 tane de erkek yurdumuz bulunmaktadır. Böylelikle Muş ilimizde yaklaşık 4 bin 500 öğrenciye hizmet vermekteyiz. İlimize gelen tüm öğrencilerimiz bize emanet olarak yurtlarımızda yerleştirmiş olacağız. Böylelikle aileleri de müsterih olsun. Öğrencilerimizi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

muş-1

"Öğrencilerin GSB yurtlarını tercih etmesi ile özel yurtlara ihtiyaç kalmadı"
Yurtlarda ki konforu artırarak öğrencilere rahat bir ortam sunduklarını ifade eden Müdür Taşdemir, öğrencilerin GSB yurtlarını tercih etmesi ile özel yurtlara ihtiyaç kalmadığını belirterek, “Deprem süresince yurtlarımız depremzede vatandaşlarımıza ev oldu ortam oldu bunları uzun süre burada misafir ettik. Onlar bizim misafirlerimizdi şimdi onlardan sonra biz yazın bakım onarımını tamamladık. Şimdi de asıl ev sahibi olan öğrencilerimizi sabırsızlıkla bekliyoruz. İlimizde özel öğrenci yurdu bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak son yıllarda yurttaki konforu arttırarak hizmet kalitemizi yükselterek gelmiş olduğumuz noktada öğrenciler sadece bakanlığa güvenerekten bizleri tercih ediyorlar. Bu nedenle ilimizde hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmamakta ve özel öğrenci yurtlarının açılmasına da ihtiyaç duyulmamaktadır” ifadelerini kullandı.

muş yurt1

Yurtların oldukça güven olduğuna değinen Taşdemir, “Yurtlarımız 7/24 kamera sistemiyle izlenmekte güvenliğini tamamen kendi personelimizden sağlamaktayız. Bu nedenle öğrencilerimiz kendilerini huzurlu bir ortamda ve güvenli bir ortamda hissettiklerinden dolayı öğrencilerimizin memnuniyeti bu vesileyle Gençlik ve Spor Bakanlığımıza ait yurtlarımızda duyulmakta böylelikle yurtlardaki ihtiyacı da karşılamaktadır” şeklinde konuştu.

Öğrencilerden Birgül Orbay ise 3 yıldır GSB yurtlarında kaldığını belirterek, GSB yurtları birçok imkânı sahip olduğunu söyledi.
Özellikle odaların 3 kişilik olması çalışma imkânlarının artırdığını ifade eden Orbay, “Sosyalleşe bileceğimiz ortamlar hazırlanmıştır. Kitap okumak ve ders çalışmak için kafeler yapılmış. Özel yurtta hem ücret bakımında hem de burada huzurlu ve güvenlik bir ortam hazırlandığı için kendimizi genleştirebiliyoruz. Bu açında tüm öğrencilerin buraya gelmelerini tavsiye ediyorum” diye konuştu (İHA)

Editör: MEHMET REŞAT YİĞİZ