**Kamu hastanelerinin yetersiz olduğu Batman’da bazı özel hastanelere gitmek zorunda kalan hastalar, 400-600 TL arasında değişen muayene ücretleriyle karşılaşıyor. Özel hastanelerde bir gecelik yatak ücreti ise 5 yıldızlı otel fiyatlarıyla yarışıyor

MUAYENE ÜCRETLERİ ARTIŞTA
Eğitim-Araştırma ve İluh Devlet Hastanesi’nin ihtiyaca cevap vermekte zorlandığı Batman’da, randevu bulmayan hastalar özel hastanelerin yolunu tutuyor. Son aylarda muayene, tetkik ve hastane yatış ücretlerine gelen zamlar dikkat çekiyor. Batman’daki bazı hastanelerde muayene ücretleri 400-600 TL arasında değişirken, kan tahlil sonuçları 1000 TL, bir gecelik yatış ücreti ise 1200-1500 TL arasında değişiyor. Yüksek rakamlarla karşılaşan bazı vatandaşlar; “Özel hastanelerdeki ücretler hızla yükseliyor. İlgili kurumlar bu duruma seyirci” diyorlar.

PARMAĞA SIKIŞAN YÜZÜK KESİLEREK ÇIKARILDI PARMAĞA SIKIŞAN YÜZÜK KESİLEREK ÇIKARILDI

“ACİL SERVİSE BİLE GİDİLMİYOR”
Özel hastanelerin yüksek fiyatlarına dikkat çeken bazı yurttaşlar, şunları söyledi; “Bırakın normal muayeneyi özel hastanelerin acil servislerine bile gidilmiyor artık. Bir serumun bedeli bile 200 TL civarında. Hayat pahalılığı ve artan giderler bir gerçek. Fakat sağlık en temel anayasal haktır. Kamu hastanelerinde 20 güne kadar muayene sırası bulamıyoruz. Parası olmayan kaderine mi terk edilecek. Bu duruma bir çare bulunmalı.” (Barış Arslan)