*1980’li Yıllarda Avrupa’ya göç eden Beşirili Ezidi’lerin, Uğurca (Qorıx) ve Yolveren (Çınera) köylerine geri dönüşleri hızlandı. Köylerinde Avrupa tarzında modern tripleks villalar yaptıran Ezidi’ler; “Baba ocağına dönüşü hızlandırdık” diyorlar.

UĞURCA’DA ‘ÖRNEK KÖY’ PROJESİ

Batman’ın Beşiri İlçesine bağlı Uğurca (Qorıx) köyü  başta olmak üzere Yolveren (Çınera) köylerine dönüş yapan Ezidi’ler, inşa ettikleri modern konutların yapımını hızlandırırken, Uğurca (Qorix) yerleşim biriminde  ‘Örnek köy’ projesini hayat geçirmeye çalıştıklarını belirten İbrahim Korkmaz; “Toplumumuz buradan isteyerek gitmedi. Büyüklerimiz gittiklerinde de her zaman memlekete hasreti yaşadı. Son yıllarda bölgedeki normalleşmeyi dikkate aldık, değerlendirdik ve Almanya’da yaşayan 20 ailenin dönüşü için ilk etapta 20-25 konut yapımına karar verdik” dedi.

“KESİN DÖNÜŞ YAPANLAR DA OLACAK”

Batman Beşiri ilçesine bağlı köylerde yaşayan ve 12 Eylül darbesinden sonra 1980’li yıllarda Avrupa ülkelerine göç eden Ezidi’ler 2000’li yıllardan sonra Avrupa’dan köylerine önce geçici, sonra kalıcı dönmeye başladı. Son aylarda Ezidi’lerin köylerinden biri ise Beşiri ilçesine bağlı Uğurca (Qorix) köyü oldu. Köyde ise Almanya ve Fransa’ya özgü villalar yaptıran Ezidi’ler, temelini attığı 10’a yakın konutu bu yılın sonuna kadar tamamlamayı planlıyor. 

“UĞURCA’DA SOSYAL DONATILAR DA OLACAK”

40 Yıla aşkındır Almanya’da yaşayan Uğurca’lı köylülerin dönüş için yapmayı planladıkları konutların tamamlanmasıyla, birçok gurbetçinin geri döneceğini ifade eden Korkmaz, şunları kaydetti; “Almanya’da yaşayan Uğurca sakinleri öncesinden geri dönüş yapmayı planlamıştı. Dönüş kararımızı daha önce vermiştik. Modern villaları çocuklarımızın köye uyumunu da göz önünde bulundurarak yapıyoruz. Ayrıca çevre düzenlemesi, çocuk alanları ve havuz gibi birçok sosyal donatıyı da köyümüze yansıtmak istiyoruz. Köyün altyapı sorunlarını da İl yöneticilerimizin desteğiyle çözmek istiyoruz.” (Çağdaş, Özel)