Anne Yıldız, yeni doğan yoğun bakım servisinde görüp dokunamadığı bebeğini bir ömür gibi geçen süre sonunda bağrına basmanın mutluluğunu yaşarken, Uzm. Dr. Abbasgulu Baghirov, “Biz de Parla bebeği şifayla taburcu etmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
İzmir’de yaşayan Aslı Yıldız- Bulut Yıldız (38) çifti ilk bebeklerinin dünyaya geleceği günü heyecanla beklerken, beklenmedik bir gelişme yaşandı. Anne adayı Yıldız daha doğumuna epey süre varken ve her şeyin yolunda gittiğini düşünürken bir şeylerin ters gittiği anlaşıldı. Genç kadının gebelik zehirlenmesi geçirdiği, bunun hem kendi hem de bebeğine hayati risk oluşturduğu belirlenerek acil doğum için Acıbadem Kent Hastanesi’ne yatırıldı. 2023’ün son günü hastaneye yatan ve gerekli tetkik ve tedavileri yapılan genç kadın, yeni yılın ilk günü doğuma alındı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Kahraman Kolday tarafından gerçekleştirilen sezaryenle Yıldız çiftinin ilk bebekleri Parla dünyaya geldi. Doğum sırasında ameliyathanede bulunan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Abbasgulu Baghirov, “Bebek 30 hafta 2 günlükken doğdu. Daha anne karnında gelişme geriliği tespit edilmişti. Acil doğuma alınma nedenlerinden biri anneden bebeğe kötü kan akımının ve bebeğin kalp atımlarında düzensizliğin olmasıydı. Bebek 890 gram ağırlığında, 36 santimetre boyunda doğdu, solunumu sıkıntılı, saturasyonu düşmüştü” diyerek, sürece dair şunları kaydetti:
“Parla bebeği hemen yeni doğan yoğun bakıma alarak entübe ettik, solunum cihazına bağladık. Akciğer geliştirici ilaç başladığımız Parla bebek ağızdan beslemede sindirim sorunu yaşayınca damardan beslemeye geçtik. 7/24 uzman hemşire bakımındaki bebeğimizi 12 Ocak’ta solunum cihazından çıkardık. Tekrar ağızdan beslemeye başladık. 62 gün Uzm. Dr. Anıl Chousein ve hemşire ekibimizle konuk ettiğimiz boyu 46 santimetreye uzamış, ağırlığı 2.400 grama ulaşmış bebeğimizi 2 Mart’ta şifayla taburcu ettik. Bu süreçte anne ve baba çok pozitifti, bize çok yardımcı oldular. Onların pozitifliği bebeklerinin daha hızlı iyileşmesinde önemli rol oynadı. Biz de Parla bebeği şifayla taburcu etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.”

Kaynak: İHA