Genelde kilo verirken hemen hemen çoğu kişide “midem küçüldü", kilo alındığında da "midem genişledi, büyüdü" algısı var. Oysa midenin küçülmesi ya da büyümesi diye bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Medicana Sağlık Grubu İç Hastalıkları Bölümü'nden Uzm. Dr. Fevzi Akdemir, “İster obez olsun ister normal kilolu olsun insan midesi anatomik olarak 1 ila 1.5 litrelik kapasiteye sahiptir. Yani zayıflarken insanların midesinin küçüldüğünü söylemesi ya da kilo aldığında midesinin büyüdüğünü söylemesi yanlıştır. Hatta obezitesi bulunan bir kişinin midesi, daha hafif kiloda olan birinin midesinden daha küçük olabilmektedir. Yani mide kapasitesi kişilerin daha kilolu ya da daha zayıf olmasının bir nedeni değildir” dedi.

“Midenin çalışma sistemi

Mideyi bir balona benzetmek mümkündür. Bir besin ya da sıvı alındığında gerilir, boşaldığında normal boyutuna geri döner. Yani yemekler sindirildikten sonra yine eski boyutuna geri döner. Tüm mesele alınan kalori miktarıdır. Kilo almak alınan ve harcanan kalori arasındaki denge sorunlarından kaynaklanmaktadır. Besinler, yemek borusundan sonra mideye geçer. Mide asidi besinleri parçalar. Mide, besini aldıkça gerilir. Yeterince gerildiğinde de beyne doyma sinyalleri gider. Sonrasında mide besinleri parçalamaya devam eder ve bu besinler sindirilmek üzere ince bağırsağa geçer. Fazla kilolu ya da obez olmak mideyi büyütmemekle birlikte aşırı gıda alımı beyne giden açlık-tokluk sinyallerini bozar. Bir süre sonra mide, besin aldıkça gerilse de bu sinyalleri beyne gönderemez olur. Böylece aşırı yeme davranışı başlar ve obezite meydana gelir. Eğer kişi sürekli olarak yüksek kalorili besleniyorsa yani hazır, şekerli, sağlıksız gıdalar tüketiyor, fastfood yiyorsa kilo alır. Bu tür gıdalar tokluk süresini kısaltan gıdalardır.

Mide sadece ameliyatla küçülür

TÜTÜN SADECE KULLANANI DEĞİL KULLANMAYANLARI DA ETKİLİYOR TÜTÜN SADECE KULLANANI DEĞİL KULLANMAYANLARI DA ETKİLİYOR

Ameliyat dışında farklı bir yöntemle mide küçülmez. Obezite cerrahisi türünden tüp mide ameliyatı ile midenin yüzde 80 ila 85'i çıkarılır ve midenin hacmi 100-200 ml arasına gelir. Mide kapasitesinin bu yolla küçülmesiyle gıda alımı azalır, iştahı düzenleyen hormonlar değişir böylece kilo kaybı başlar. Ameliyat olmadıkça daha az yemek mideyi küçültmez. Bu durum sadece iştah hormonlarını düzenler; bu da kişinin sürekli acıkmamasını ve diyetine bağlı kalmasını sağlar. (İHA)