Mide botoksunun cerrahi bir işlem olmadığını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Serhat Doğan, ”Mide botoksu cerrahi bir işlem değildir. Mide botoksu, midenin içerisine enjekte edilen botulinum toksini ile mide pasajını geciktirme ve böylelikle hastanın tok kalmasını, açlığı daha sonra hissetmesini sağlamaktır” dedi.

“Girişimsel bir işlem yapılıyor”
Mide botoksunun endoskopik bir işlemle yapıldığına dikkat çeken Dr. Doğan, mide botoksunda hafif bir sedasyon altında gastroskop denilen bir alet ile mideye girildiğini, belli noktalara enjeksiyon yapıldığını ve bu enjeksiyon sonrası hastanın kilo vermesinin sağlandığını belirterek şu ifadeleri kullandı:
“Muayene sırasında çeşitli tahlilleri yapıyoruz. Bu tahliller sonucunda karar veriyoruz. Endoskopi odasında yüzeysel bir anestezi türü olan sedasyon ile uyutup, yaklaşık 10-15 dakikalık bir işlemle hastanın mide botoksunu tamamlayabiliyoruz. Hastalar sabah geldikten sonra işlem sonrası öğleden sonra işlerine çok rahat bir şekilde geri dönebiliyorlar. Mide botoksu cerrahi bir işlem değildir. Mideden herhangi bir parçayı kesip, çıkartıp, almıyoruz. Sadece midenizdeki kaslara bir ilaç enjekte ediyoruz. Bu ilaç mide boşalmanızı yavaşlatıyor. Normalde mide pasajı 6-7 saatte boşalırken, bu işlemden sonra midenizin boşalması yaklaşık 10-12 saate kadar ilerliyor. Böylelikle midenizin dolu olduğunu hissediyorsunuz. Açlık hissetmiyorsunuz ve yemek yemiyorsunuz. Dolayısıyla kilo vermeye devam ediyorsunuz” şeklinde konuştu. (İHA)