**Avrupa Birliği desteğiyle Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından yürütülen ‘TRC3 Bölgesi’nde Genç İstihdamının Teşviki’ projesi kapsamında girişimcilik yarışması ödül töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Vali Ekrem Canalp; “Mezun olan 100 öğrencimizden 70’ine ‘kendime çalışacağım ve kendi işimi kuracağım’ dedirtmemiz gerekiyor. Bu Türkiye için hayati öneme sahip” dedi.

“İSTİHDAM ÖNEMLİ BİR SORUN”
Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) tarafından yürütülen ‘TRC3 Bölgesi’nde Genç İstihdamının Teşviki’ projesi kapsamında girişimcilik yarışması ödül töreni Batman Üniversitesi merkez kampüste düzenlendi. Törene katılan Vali ve Belediye Başkan Vekili Ekrem Canalp, dinamik bir ekonomiye sahip olan ülkelerde insanların kendi işini kurmanın derdinde olduğunu söyledi.

“HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”
Vali Canalp, üniversiteden  mezun büyük  çoğunluğun kafasında olan düşüncenin başka birisine çalışmak olduğunu belirtti. Canalp, şöyle devam etti; “Kafamızda maalesef kendimize çalışma düşüncesi yok. İşte bu dengeyi terazinin kefesindeki bu olumsuzluğu aşmamız gerekiyor. Bizim de her mezun olan 100 öğrencimizden 70 öğrencimize ‘kendime çalışacağım ve kendi işimi kuracağım’ dedirtmemiz gerekiyor. Bu Türkiye için hayati öneme sahip. Çünkü neden? Avrupa da en fazla genç nüfusa sahip ve zirvede olan ülkelerden bir tanesi Türkiye'dir. Tarihte hiç olmadığı gencimiz üniversitelerden mezun oluyor. Bu ülke olarak bizim açımızdan bir tarafta muazzam bir güç ve fırsat ama aynı zamanda da muazzam bir risktir. Çünkü mezun olan insanlar eğitimli şekilde mezun olan insanlar ‘Devlet bana iş verecek’ derse ya da mezunların bir kısmı ‘bana hazır olacak bir iş bulun’ derse bunu sağlayabilme noktasında bu mümkün değildir.  Sadece Türkiye'de değil dünyanın her ekonomisi için geçerli bir tespittir.”

“ÇÖZÜMÜ BULMAK ZORUNDAYIZ”
 Batman’ın da temel sorunlarından birinin genç işsizlik olduğuna işaret eden Vali Canalp; “Batmanımızın farklı ve güzel özellikleri var ama Batman ile beraber TRC3 bölgesinin de en çarpıcı ve karakteristik özelliği nedir derseniz genç işsizliğinin en yoğun bölge olduğu gerçeğidir. Batman'ında bu noktada Türkiye şampiyonu olmasının sıkıntısını burada görev yaptığım her gün görüyorum. Bunun içinde farklı şeyler yapmak olanı olduğu gibi de kabullenmemek gerektiğini de her zaman için söylüyorum. Genç işsizliğin en fazla yaşandığı il ve bölgeysek bunu nasıl değiştirmemiz lazım. İşsizliğin çözümü nerededir ve nasıldır. İlkokul, ortaokul ve lisede okuyan öğrencilerimiz yarın üniversite mezunu olduklarında yada meslek liselerinde mezun olduklarında kendileri yeterli iş imkanlarına sahip olmak durumundalar. Bunu başaramadığımız zaman sosyal riskin en yüksek olduğu bölge olarak ve yine sosyal riskin en fazla olduğu bir il olarak Batman yer almaya devam eder” diye konuştu.

“YENİ OSB’LER KURMAK ZORUNDAYIZ”
Genç işsizlik tablosunu tersine çevirmenin  gerekliliğine işaret eden Canalp, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üretken bir ekonomiyi Batman'a getirmemiz gerek. Bunun içinde 5 yeni organize sanayi alanı kurmak zorundayız. Bunlarla ilgili iki tanesinin de yer aşamasına geldik. Diğer üçü içinde kuruluş işlemlerimiz de hızlı şekilde devam ediyor. Biz bu 5 yeni OSB'yi kurduğumuz da şuan da 11 bin seviyesinde olan OSB' deki istihdam yeni OSB ile birlikte 65 bin seviyelerine ulaşacak.”

ALANLI; “BÜYÜK İSTEKSİZLİK VARDI”
Programda konuşan Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Ahmet Alanlı ise genç istihdamın teşviki amacıyla başlattıkları projenin 2.5 yıllık bir süreci kapsadığını aktardı. Alanlı, şöyle devam etti; “Sürecin içerisine baktığımızda ilk etapta hem kurumlarımız da hem de eğitim alan kişiler de büyük bir isteksizlik vardı. Pandemi süreci de başlayınca birinci girişimcilik yarışmasına kadın ve erkek toplamda 70 katılımcı olmuştu. Burada ise ne mutlu 100'ün üzerinde katılım var. Katılımlarımıza ilgi gün geçtikçe artıyor. Bu projenin en büyük çıktılarından biri, bu projenin sürdürülebilir olması için mümkün olduğu kadar paydaşları tarafından sahiplenmesi ve benimsenmesi gerekiyor.”