**Batman’ın Gercüş ilçesinin ünlü mezrone üzümünün tescil çalışmaları tamamlandı. Kaymakam Muhammet Öztaş, tescil çalışmalarının sona geldiği mezrone üzümünden elde edilen ürünlerin pazarlarda büyük ilgi gördüğünü söyledi.

ÜRETİCİLERE ÜZÜM SIKMA MAKİNESİ VERİLECEK
Bu yıl festivalle gündeme gelen Gercüş’te ünlü mezrone tipi üzümün tescil çalışmalarında sona gelindi. 15 Ekim’de Gercüş’ün yöresel ürünlerini festivalle buluşturan Gercüş’ün başarılı Kaymakamı Muhammed Öztaş; “Üzümümüzün tescili konusunda kurum ve kuruluşlarla harekete geçtik. Batman Ticaret Borsası ile bu yolda mesafe kat ettik. Üreticilerimize üzüm sıkma makinesini vermek için de  GAP İdaresine başvurduk. Daha önce de Valimiz bazı köylere üzüm sıkma makinesi vermişti ve bunu devam ettireceğiz” dedi.

“BAĞBOZUMU SEZONU TAMAMLANDI”
Gercüş’ün Yamanlar Köyü Muhtarı Nevzat Turgut ise bağbozumu sezonunun tamamlandığını belirterek şunları söyledi; “Ürünü tamamen değerlendirdik. Köyümüz bu yıl verim az olmasına rağmen 20 Ton civarında ürün elde etti. Bu üzümün bir bölümünü pekmez, pestil, cevizli sucuk ve bademli sucuğa dönüştürdük.  Genelde ürünlerimizi köy pazarlarına ve esnafa satıyoruz.” (Çağdaş Özel)