* Batman’ın Sason ilçesinde Cumartesi ve Pazar günü yapılan ‘Sason Bal, Çilek ve Ceviz Yayla’ festivalinde sanatçı Gültekin Gönülaçar, ilk kez dağcılarla birlikte çıktığı ‘Mereto Dağı’nda şarkı söyledi. Sason’da da 15 Temmuz parkında hayranlarıyla buluşan Batmanlı sanatçı Gönülaçar’ın, konseri ilgi gördü.

*Yaya turizmini teşvik etmek amacıyla Batman Valiliği’nin ilk kez Mereto Dağını da içine kattığı festival kapsamında, Dağcılar ve dağ bisikletçileri, 2973 metre zirveye tırmandı. Bisiklet turunun da düzenlendiği Mereto Dağı’nda doğaseverler kamp kurdu.

MERETO’DA ŞARKI SÖYLEDİ
Batman Valiliği’nin her ilçeye gerçekleştirdiği festivallerden biri de hafta sonu 2973 metre yükseklikteki Mereto Dağı ile Sason ilçe merkezindeki 15 Temmuz parkındaki etkinlik oldu. Sason bal, çilek ve ceviz yayla festivali etkinlikleri kapsamında uzun bir süreden sonra memleketi Batman’a konser için gelen sanatçı Gültekin Gönülaçar, hafta sonu yapılan festivale renk kattı. Sahne almadan önce dağcılarla birlikte Mereto Dağına çıkan Gönülaçar, beraberindeki dağcı, dağ bisikletçisi, ANDA, AFAD ve Sağlık ekiplerine yanık sesiyle şarkı söyledi. Gönülaçar, daha sonra 2973 metre yüksekliğindeki dağın zirvesinde hatıra fotoğrafı çekti.

DAĞCILAR KAMP KURDU
100’e Yakın dağcı ekibi, Cumartesi günü Mereto Dağı eteğinde kamp kurdu. Renkli görüntülerin yaşandığı dağ eteğinde, bisikletçilerde bir süre önce açılan yollarda pedal çevirdi. Mereto Dağına çıkan ziyaretçiler ardından Sason İlçe merkezindeki 15 Temmuz Parkındaki etkinliklere katıldı. Sason’a özgü ürünlerden ‘Bal, ceviz ve çilek ile yöresel ürünlerden oluşan stantlar adeta dolup taştı. Pazar gününü Sason’daki festivalde geçiren Milletvekili Ferhat Nasıroğlu ve Vali Ekrem Canalp, festivalin önemine değinen konuşmalar yaptı. (RECEP AKIN)