**Batman’da All Alçı’nın Ar-Ge Merkezi’nin açılışını yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ekonomiye dair değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek: “Enflasyon tekrar tek hanelere düşürmek için bütün politika araçlarını kullanacağız” dedi.

**Memleketi Batman’a dair de açıklamada bulunan Bakan Şimşek, şunları söyledi: “Batmanımızın kendi bölgesinde Türkiye’nin önemli bir büyüme motoru olacağına inanıyorum. Burada bir ekip ruhuyla bu potansiyelin gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Ben ve ekibim Ankara’da bütün Türkiye’nin hizmetindeyiz.”

OSB’DE AÇILIŞA KATILDI
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek memleketi Batman Organize Sanayi Bölgesi’nde All Alçı fabrikasının Ar-Ge merkezinin açılışına katılarak değerlendirmelerde bulundu. Bakan Şimşek’e, Bakan Yardımcısı Zekeriya Kaya, Vali Ekrem Ekrem Canalp, Milletvekili Ferhat Nasıroğlu da eşlik etti. Açılışta Türkiye ekonomisiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Şimşek: “Yeni dönemde bizim en büyük önceliğimiz tabi ki makro finansal istikrarın pekiştirilmesi. Onun için bildiğiniz gibi para politikasında bir rasyonelleşmeye doğru gidiyoruz. Maliye politikasında deprem etkisi ki bir kerelik bir etkidir, onun dışında kalan alanda yine Türkiye’nin bütçe dengelerini maksim kriterleri ölçüsünde şekillendiriyoruz” dedi.

“ORTA VADELİ PROGRAMI AÇIKLAYACAĞIZ”
Bakan Şimşek, şöyle devam etti: “Dolayısıyla bir taraftan mali disiplini tekrar tesis ediyoruz bir taraftan para politikasında enflasyonu tek haneye düşürecek bir çaba içerisine girmiş bulunmaktayız. Bunları destekleyecek bir de yapısal reform gündemimiz var. Eylül’ün başında orta vadeli programı açıklayacağız. Orta vadeli programda biz yapısal reformlar noktasında da yol haritamızı paylaşacağız. Orta vadeli program hem özel sektör için hem kamu için önemli bir rehber, bir yol haritasını ifa edecek. Enflasyonu tekrar tek hanelere düşürmek için bütün politika araçlarını kullanacağız.”

“ÜRETİMİN ÖNÜNDE BİR DARBOĞAZ YOK”
‘Yatırım ve üretim için istihdam ve ihracat lazım’ diyen Bakan Şimşek, şöyle devam etti: “Bu döngü Türkiye’yi müreffeh yapacaktır. Dolayısıyla önümüzdeki dönemde iç talebi yeniden dengelememiz gerekiyor. Sadece krediyle, sadece iş taleple büyüye bir ekonomi sürdürülebilir bir yüksek büyümeyi yakalayamaz. Sürdürülebilir yüksek büyüme için mutlaka yatırım, istihdam, üretim ve ihracat döngüsünün öncelikle dirilmesi lazım. Bu konuda son derece kararlıyız.”

“BATMAN’DA GİRİŞİMCİLİK RUHU VAR”
Doğu ve Güneydoğu’da yatırımcılara büyük destekler verildiğini de kaydeden Şimşek: “Burada bütün bu sıçramayı yapmak için tüm koşullar var. Genç bir nüfus var, üniversitemiz var. Eğitime çok büyük yatırımlar yaptık. Beşeri sermaye anlamında Batman’ın potansiyeli büyük, alt yapıda eksiklik yok. Havayolundan karayolu bağlantısına kadar, demiryolu anlamında bütün altyapıya da ciddi yatırımlar yaptık. Önümüzdeki dönemde de bu yatırımlar devam edecek. Dolayısıyla altyapıda bir darboğazımız yok. Üretimin önünde, ihracatın önünde bir darboğaz yok. Kurumlar vergisinden, gelir vergisinde kadar, faiz teşvikinden KDV muafiyetine kadar bütün 6. Bölgedeki illerimize 12 yıla var teşvikler veriyoruz. Şimdi de geriye vizyon sahibi insanlara, girişimcilere ihtiyacımız var. Batman’da da bu girişimcilik ruhunu görüyoruz” diye konuştu.

“EKİP RUHUNU YAKALAMAK ÖNEMLİ”
Gaziantep’te yıllarca milletvekilliği yaptığına da dikkat çeken Bakan Şimşek, orada bir ekip ruhunun olduğunu bunun da Gaziantep’e kazandırdığını söyledi. Ekip ruhunun önemine dikkat çeken Şimşek, şöyle devam etti: “Bugün çok şükür valimizle, milletvekillerimizle, STK’larımızla, işadamlarımızla bu ekip ruhunu birbirine güvenen ve birlikte çalışan belli bir amaç doğrultusunda ülkemize katma değer yaratmak, istihdam oluşturmak, ihracat yapmak yani ülkemizin ve Batmanımızın refahını artırmak başka hiçbir gündemimiz yok. Dolayısıyla bu ekip ruhunu da pekiştirdiğimiz zaman bu potansiyeli gerçekleştirebiliriz. İleride bugün tohumlarını attığımız bu çabalar sayesinde belki sadece Türkiye’nin Güneydoğu’su, Doğu’su değil daha geniş bir coğrafya da birçok ilin yöneticisi, girişimcisi için Batman ilham kaynağı olacak.”

“BATMAN, TÜRKİYE’NİN ÖNEMLİ
BÜYÜME MOTORU OLACAK”                                              
Bireysel konulardan ziyade ülke ekonomisine katkı sunacak her konuyu ve projeyi destekleyeceklerinin altını çizen Şimşek: “Batman’ımızın kendi bölgesinde Türkiye’nin önemli bir büyüme motoru olacağına inanıyorum. Burada bir ekip ruhuyla bu potansiyelin gerçekleşmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Ben ve ekibim Ankara’da bütün Türkiye’nin hizmetindeyiz. Sorunların çözümünde her zaman sizlerin hizmetindeyiz. Makro konularda yanınızdayız. Benden bireysel sorunların çözümünü istiyorsanız zor. Tam aksine eğer organize sanayi bölgesini ikiye-üçe katlarsak, ilave 500 fabrika devreye girerse o zaman belki ilave 50 bin istihdam ihtiyacı olacak. Belki Batman’da istihdam anlamında yeterli eleman bile bulunamayacak. Size hayal gibi gelebilir ama her şey hayallerle gerçekleşir. Bu söylediklerimizin hiçbiri de hayal değil. Çünkü şuanda sırada bekleyenler var” diye konuştu.

Editör: Yunus Yasak