Dolandırıcıların hedefi olan kuyumcular diken üstünde satış yaparken, bir dolandırıcının sahte altınları üst üste iki gün aynı tezgahtara sattığı anlar kameralara yansıdı. İzmirli kuyumcu Erol Doğan, "Atölyeci, kuyumcular bu işin içinde. Bunlar bir şebeke. Üretimi, kaplaması, kuyumcu olmadan normal yoldan geçen bir vatandaş bunu yapamaz. Çok profesyoneller" dedi.
İzmirli kuyumcular, son haftalarda sahte altın kabusu yaşıyor. Özelikle Konak ilçesindeki Kemeraltı Çarşısı'na dadanan dolandırıcılar, çok sayıda kuyumcuya sahte altını gerçekmiş gibi satmayı başardı. Kuyumcuların 100 bin TL'nin üstünde parayı dolandırıcılara kaptırdığı tahmin ediliyor.
Öte yandan bir dolandırıcının sahte altınları tarihi Kemeraltı Çarşısı'ndaki kuyumcuya sattığı anlar da kameralara yansıdı. Görüntülerde bir kişi, 14 ayar olduğu yalanıyla kolyeyi satmak istiyor. Bu sırada tezgahta bulunan kuyumcu çalışanı, kolyeyi önce tartıyor, sonra da gerçek olup olmadığını anlamak için mihenk taşında test ediyor. Kuyumcu çalışanı daha sonra parayı dolandırıcıya teslim ediyor. Tecrübesiz tezgahtarı gözüne kestiren dolandırıcı, bir gün sonra kılık değiştirip yine aynı kuyumcuya geliyor. Gözlük takan ve bir gün önce dolandırdığı tezgahtarın yüzüne bakmamaya çalışan dolandırıcı, yine kolye satmak istediğini söylüyor. Aynı şekilde benzer kolyeyi mihenk taşında deneyip altın suyunda test eden tezgahtar, yine dolandırıcının oyununa gelerek parayı teslim ediyor. Üst üste iki gün dolandırıcıya 30 bin liranın kaptırıldığı anlar ise iş yerindeki kameralara yansıyor.

Kaynak: İHA