KÜLTÜR-SANAT'TA BU HAFTA...

İki haftada bir yayımladığımız Kültür-Sanat sayfamızda bu hafta da birbirinden farklı konuları okuyucularımız için derledik.

03 Ağustos 2018 Cuma 16:41
604 Okunma
KÜLTÜR-SANAT'TA BU HAFTA...

Edebiyatçılara 'ilk eser' desteği

Kültür ve Turizm Bakanlığı, yeni yazarların ve özgün edebiyat eserlerinin desteklenmesi sebebiyle ‘’ilk eser desteği’’ uygulaması için başvuruları yarından itibaren almaya başlayacak.  Kültür ve Turizm Bakanlığının hazırladığı ‘’Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmenlik’’ ile yazarların ilk eserlerine yönelik düzenleme gerçekleşti. Yıl içerisinde ağustos ve şubat ayları olmak üzere iki defa başvurulabilecek bu uygulamaya yazarların kendileri tarafından değil, yayınevleri tarafından başvuru gerçekleşebilecek. Bu uygulamada Türkçe eser kuralı, edebiyata yeni boyutlar kazandırması, özgün olması, yurt içi ve yurt dışında daha önce hiçbir kanalda basılmamış olması ve daha önce fondan destek almamış gibi şartlar bulunuyor. Ayrıca, yayımcılar bakanlıktan aldıkları desteğin yüzde 35’ini yazara ödeyecek. Yazarın sözleşme dışındaki gelirleri bu tutarın dışında yer alacak.

SAPİENS, FİLME UYARLANIYOR

Yuval Harari’nin dünya çapında ses getiren kitabı ‘’Hayvanlardan Tanrılara: Sapiens’’ eseri en iyi yönetmenler arasında gösterilen Ridley Scott tarafından filme uyarlanıyor. Bilimkurgu üstadı Ridley Scott ve Oscar Ödüllü yönetmen Asif Kapadia’nın birlikte çalışacakları bu film projesiyle ilgili henüz netleşen bir gösterim tarihi yok. İnsan portresini sunan Sapiens, türler arasındaki ilişkiden başlayıp daha sonra Homo sapiens türünün üstünlüğü ele geçirmesini, yerleşik hayata geçişi, tarım dönemini ve bilimsel devrimleri merkezine alan bir eser.

“Dünyalar Savaşı” dizi oluyor

H. G. Wells’in birçok defa sinemaya uyarlanmış, son olarak Steven Spielberg tarafından uyarlanan,  klasik bilimkurgu romanı ‘’Dünyalar Savaşı’’ adlı eser, Fox yapım şirketi tarafından 8 bölümlük dizi olarak televizyona çekilme hazırlıkları içerisinde. Sonbaharda çekimleri başlayacak olan Dünyalar Savaşı’nın oyuncu kadrosunda Robert Carlyle ve Rupert Graves gibi son dönemlerde adından söz ettiren oyuncular da yer alıyor. İlk olarak Fransa’da yayınlanacak olan Dünyalar Savaşı’nın başında yer alan isim ise Howard Overman.  Dünyaca ünlü yazarların ve yönetmenlerin, bu eserle ilgili görüşleri: Orson Welles: “H. G. Wells’in yazdıkları insanı kendine hayran bırakan ve hiçbir zaman tam olarak kavrayamayacağımız türden.”  Jules Verne: “Bay Wells’in eserleri zamanın eskitemeyeceği ve gerçekleşmesi pek de imkânsız olmayan hikâyeler anlatıyor.” Arthur C. Clarke: “Her nesil Dünyalar Savaşı’nı kendi deneyimlerinin ışığında yeniden okuyup yeni bir şeyler öğrenebilir.”

Leylâ Erbil'in kişisel arşivi dijital ortamda

Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Merkezi, Leylâ Erbil'in kişisel arşivine ev sahipliği yapıyor. ‘’Kişisel Arşivi Işığında Leyla Erbil’in Edebi Dünyası’’ projesi Nazım Hikmet Merkezi’nin Boğaziçi bünyesindeki Arşiv ve Dokümantasyon Merkezi ile ortak yürüttüğü bir çalışma. Türk edebiyatı tarihinin belirli bir dönemine ışık tutacak ve Erbil’in edebi dünyasına yolculuk imkanı sağlayacak bu çalışmanın içerisinde Erbil’in özel yazışmaları, defterleri, evrakları ve kişisel fotoğrafları yer alıyor. 2 yıl içerisinde bu koleksiyonun tamamen dijitalleştirilmesi planlanıyor.

Ahmet Çelik Sanat Galeri’sinde nitelikli kurslar

Ahmet Çelik, 6 buçuk yıl boyunca dizi oyunculuğundan kazandığı parayla Türkiye’nin dört bir yanından aldığı antika eşyalarla sanat galerisinde ziyaretçilerini ağırlıyor. Batman’da faaliyet gösteren Ahmet Çelik Sanat Galerisi bünyesinde bağlama, gitar, piyano, keman, şan, dans, halay kurslarının yanı sıra kamera önü oyunculuk eğitimi ve tiyatro kurslarını da barındırıyor. Antika eşyalarıyla gelen misafirlerine eşsiz bir görüntü sunan Ahmet Çelik Sanat Galerisi, kafesine has kahvesiyle de misafirlerinin takdirini topluyor. Ayrıca, Ahmet Çelik Sanat Galerisi ekim ayında sahnelenecek bir tiyatro oyunu hazırlığı içerisinde.

Yeni çıkanlar:

Mustafa Demirtaş’ın hazırladığı ‘’İkinci Bir Yaşam- Sevim Burak’ın Edebiyat Dünyası’’ adlı eser Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Tiffany Watt Smith’in kaleme aldığı ‘’Duygular Sözlüğü’’ adlı eser Kolektif Kitap etiketiyle yayımlandı.

Theodor W. Adorno’nun ‘’Müzik Yazıları’’ adlı seçki eser Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

1 kitap

Jack London

Martin Eden

Klasikleri okumanın hazzı başka nerede bulunabilir ki? Jack London dünya edebiyatının en önemli yazarları arasındadır. Onsuz edebiyat muhakkak ki eksik kalır. Yayınevi taınıtımı: Jack London’ın yarı otobiyografik romanı Martin Eden, 20. yüzyıl başında sosyal ve ideolojik meseleler ağırlıklı içeriğiyle Amerikan edebiyatında büyük ölçüde kabul görmüştür. London farklı sınıflar arasındaki zihniyet ve değer farklarını gözlerimizin önüne sererken, statü ve servetin Amerikan toplumundaki hayati önemine işaret eder. Romanın ana temalarından biri, başarı ve refah yolunun sosyal sınıf farkı gözetilmeksizin herkese açık olduğu şeklinde özetlenebilecek Amerikan Rüyası’dır. Ya da bu idealin yarattığı muazzam hayal kırıklığı… London, romanı bir sanatçının çıraklıktan olgunluğa geçiş sürecini işleyen Künstlerroman geleneğinde yazmıştır. Martin’in aşkı uğruna eğitimsiz genç bir işçiden başarılı ve rafine bir yazara dönüşüm mücadelesini anlatır. Kahramanı hedefine ulaştığında ise motivasyonunu ve heyecanını çoktan yitirmiş, trajik bir sona doğru sürüklenmektedir artık…

1 şarkı

Mazhar Fuat Özkan (MFÖ)

Güllerin İçinden

Güllerin içinden canım
Koşarak koşarak gel bana gel
O güzel gözlerini canım
Süzerek süzerek gel bana gel
Bu küskün yüzün gayrı gülsün canım
Gülerek gülerek gel bana gel

...ah


Güllerin içinden canım
Koşarak koşarak gel bana gel
O güzel gözlerini canım
Süzerek süzerek gel bana gel
Bu küskün yüzün gayrı gülsün canım
Gülerek gülerek gel bana gel
Dayanamadım gayrı döndüm canım
Diyerek diyerek gel bana gel

NOTOS’UN YENİ SAYISI YAYIMLANDI

Notos, her yıl olduğu gibi bu yıl da bir sayısını derginin mutfağında bulunmayan bir yazar editöre teslim etti. 71. Sayıyı Derya Bengi’ye teslim eden Notos’un bu sayısının konusu: ‘’Edebiyattan Müziğe Müzikten Edebiyata Yol Gizli Gizli’’. Bu dosyada Armağan Ekici, Ahmet Tulgar, Hilmi Tezgör, Çiğdem Öztürk, G.G. Márquez, A.M. Molina, Alejandro Zambra, Hanif Kureishi, Begüm Kovulmaz ve Şeyda Öztürk’ün yazıları ve Ahmet Hamdi Tanpınar üzerine Taner Öngür’le ve İlhan Usmanbaş’ın Ece Ayhan besteleri üzerine Evrim Hikmet Öğüt’le birer söyleşi yer alıyor. Ayrıca, ‘’Yazarlara sorduk: Müziğin sözü, edebiyatın sazı’’ başlığı altında Emine Sevgi Özdamar, Hasan Ali Toptaş, Burhan Sönmez, Hüseyin Kıran ve Sema Kaygusuz gibi yazarlar müzik ve edebiyat soruşturmasına yanıtlarıyla katkıda bulunuyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.