KÜLTÜR-SANAT'TA BU HAFTA...

İki haftada bir yayımladığımız Kültür-Sanat sayfamızda bu hafta da birbirinden farklı konuları okuyucularımız için derledik.

03 Temmuz 2018 Salı 16:33
439 Okunma
KÜLTÜR-SANAT'TA BU HAFTA...

Once Upon a Time in Hollywood’un ilk görseli paylaşıldı

Quentin Tarantino’nun merakla beklenen yeni filmi Once Upon a Time in Hollywood’un ilk görseli paylaşıldı. Dokuzuncu filminin çekimlerini sürdüren Tarantino’nun bu filminde Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Al Pacino ve Margot Robbie gibi sinemanın sevilen yüzleri bir arada.  Once Upon a Time in Hollywood, Sharon Tate’in 50. ölüm yıl dönümü olan 9 Haziran 2019’da vizyona girecek. Filmin konusunu Tarantino şöyle aktarıyor: ‘’1969’da Los Angeles’ta geçen bir hikaye. Vahşi Batı filmlerinin eski yıldızı Rick Dalton ve onun yıllarca dublörlüğünü yapmış Cliff Booth filmin ana karakterleri. Dönemleri geçtiği için Hollywood’da bir mücadeleye girişen ikiliden Rick’in çok ünlü bir komşusu bulunuyor: Sharon Tate.” Tate, Hollywood’un en dehşet verici cinayetlerinden birinin kurbanı. Hikaye bir şekilde Charles Manson’a bağlanıyor. Çünkü 8,5 aylık hamileyken Tate ve 4 kişi daha Manson ailesi tarafından öldürülüyor.

Yaşar Nabi Gençlik Ödülleri Açıklandı

Varlık dergisi tarafından her yıl genç isimlere verilen Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nin sahipleri belli oldu. Sina Akyol, Abdülkadir Budak, Metin Cengiz, Salih Bolat ve Zeynep Uzunbay’dan oluşan şiir seçici kurulunun yaptığı değerlendirme sonucunda oybirliğiyle ‘’Olmasını İstediğimiz Bir Park’’ adlı kitabıyla Enver Ali Akova ödülün sahibi olurken Eren Kolcuoğlu’nun ‘’Göğün İlk Baskısı’’ kitabı ‘dikkate değer’ görüldü. Nursel Duruel, Hatice Meryem, Mehmet Zaman Saçlıoğlu, Feyza Hepçilingirler ve Feridun Andaç’tan oluşan öykü seçici kurulu ise ödülü Semih Öztürk’ün “Önce Dağlar Kar Tutacak” adlı dosyasına verirken Serkan Kaya’nın 'Henüz Vurulmamış Atlar', Elif Erdoğan’ın 'Dokuzdan Küpe Çiçeği' dosyalarını ise ‘dikkate değer’ buldu.
 

Varlık dergisinin Temmuz sayısı yayımlandı

85. yılını geride bırakan Varlık dergisinin Temmuz 2018 sayısı yayımlandı. Varlık dergisinin kültür-edebiyat dünyamızdaki yeri ve gençlerle olan bağını Behçet Çelik, Erendiz Atasü, Murat Gülsoy ve Salih Bolat gibi birçok yazar bu sayıda kaleme aldılar. Varlık, temmuz sayısında ‘’Edebiyat ve Coğrafyalar’’ adlı dosyasıyla okuyucuların karşısına çıkıyor. Ayrıca, Yaşar Nabi Nayar Gençlik Ödülü’nü alan ve dikkate değer bulunan yazarların söyleşileri, şiirleri ve öyküleri bu sayıda yer alıyor.

Orwell Kitap Ödülü Loki’nin

1994’ten bu yana University College London tarafından düzenlenen Orwell Kitap Ödülü, Britanya’nın sosyal meselelerine odaklanan kitaplara veriliyor. George Orwell’in doğum günü olan 25 Haziran’da verilen bu ödülün bu yılki sahibi İskoçyalı Darren MCGarvey. Bir rapçi olan Darren MCGarvey, Loki adıyla tanınıyor. İşçi sınıfının dertleriyle hemhal olan Loki, Poverty Safari adlı eseriyle Orwell Kitap Ödülü’nün bu yılki sahibi oldu.

Yeni Çıkanlar

Oktay Rifat’ın ‘’Latin Ozanlarından Çeviriler’’ adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

S.T. Coleridge’in ‘’Yaşlı Denizcinin Ezgisi’’ adlı eseri İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Erlend Loe’nun ‘’Bildiğimiz Dünyanın Sonu’’ adlı kitabı Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

1 Kitap:

Şeyh Galib

Hüsn ü Aşk

Dîvan Edebiyatı'nın son büyük ustasının büyük eserinden mahrum kalmayın. Yayınevi tanıtımı: Şeyh Galip (1757-1799): Sadece 23 yaşında "tertib ettiği" Dîvan'ının (1780 yanı sıra iki yıl sonra yazdığı Hüsn ü Aşk (İyilik ve Aşk) adlı mesnevisiyle de Dîvan Edebiyatı'nın son büyük ustası olarak adlandırılan 18. yüzyıl şairidir. Galip'in, yaklaşımıyla Dîvan Edebiyatı'nın daralan ufkunu açtığı kabul edile Hüsn ü Aşk'ı Gölpınarlı'nın çeviri, günümüz diline aktarım, açımlama ve Galip'in en yazısı ile zenginleştirdiği çalışmanın (1968) ilk yayımlanışından 38 yıl sonra, Galip'in doğumunun 250. yılı arifesinde yeniden okur önünde. Abdülbâki Gölpınarlı (1900-1982); 20. yüzyılda ülkemizin yetiştirdiği en önemli edebiyat tarihçilerinden ve (şarkiyat) doğubilimcilerindendir. Hasan Âli Yücel'in Bakanlık Klasiklerinden 1980'lere, dîvan, tasavvuf ve halk edebiyatımızdan ve Farsçadan yaptığı temel yapıt çevirileri ve incelemeleriyle de kültür hayatımızda unutulmaz bir iz bırakan Gölpınarlı'nın sayısız eseri arasında, Mevlâna Külliyatı, Fuzulî, Nedim ve Yunus Emre dîvanları da vardır.

1 Film

Whiplash

Damien Chazelle

3 dalda Osar ve 88 ödül alan Whiplash’in başrollerinde Miles Teller ve J. K. Simmons var. Filmin yönetmeni Damien Chazelle derin psikoloji, müziği ve dramı bir potada eritebilmiş. 2014 yapımlı film kaba hikâye olarak bir öğrenci ve öğretmen ilişkisini konu alsa da birçok yoruma müsait ve tek bir nokta üzerinden hareket etmiyor. Küçük yaşlarından beri bateri çalan ve bu işte uzman olmak isteyen Andrew, ülkeninin en iyi müzik okulu olan Shaffer Konservatuarı’na seçilir. Azmiyle herkesi şaşırtan ve sevdiği işe anbean gönül veren Andrew hırsla antremanlarını yapar, en iyisi olmak için. Shaffer Konservatuarı’nın en sert hocalarından olan Fletcher, günün birinde Andrew’i keşfeder. Hikâye aslında tam olarak burada başlar. Zorlu, kanlı, terli, yorucu ve yıkıcı bir hikâyeyi barındıran Whiplash, yönetmenin müzikal estetiğinin nakışlarında gezinmeyi de sunuyor.

1 Şarkı

Müzeyyen Senar

Dalgalandım Da Duruldum

Ne olursun güzelim sevsen beni
Yar deyip de sinene sarsan beni
Bir gün öldüreceksin en sonunda sen beni


Dalgalandım da duruldum
Koştum ardından yoruldum
Binlerce güzel sevdim de
En son sana vuruldum


Yaktın yıktın kül ettin, erittin beni
Mecnuna döndürdün, mahvettin beni
Aşık gibi sevmezsen, kardeş gibi sev beni

Dalgalandım da duruldum
Koştum ardından yoruldum
Binlerce güzel sevdim de
En son sana vuruldum

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.