*Batman’da konut ve ikinci el otomobil piyasası son yılların en durağan dönemini yaşıyor. Özellikle yeni tamamlanmış konut fiyatlarında ciddi düşüş olduğuna dikkat çeken emlakçılar: “Yatırım için en iyi dönem ama nakit sorunu durağanlığa neden oluyor” diyorlar.

SIFIR DAİRELER DÜŞÜŞE GEÇTİ
Yüksek faiz oranları nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Batman’da da emlak ve ikinci el otomobil piyasası zorlu dönemden geçiyor. Geçtiğimiz aylarda 3 Milyon 500 ila 4.500 Milyon TL civarındaki dairelerde 500-700 Bin TL bandında düşüşler dikkat çekerken, emlakçılar yatırım için en ideal dönem olduğunu belirtiyor. Uzun yıllardır kentte emlak danışmanlığı yapan Erkan Ekmen: “Bankaların yüksek faiz oranları nedeniyle uzun süredir emlak piyasasında durgunluk vardı. Aslında bu dönem yatırım için oldukça uygun. Fakat hem konut kredilerindeki faiz oranları hem de faize yönelmeler nedeniyle piyasada nakit sorunu var. Lüks dairelerde bir gerileme söz konusu. Son dönemlerde daha çok eski konutlarda satışlar var” dedi.

galerici-2

İKİNCİ EL OTODA DA MANZARA AYNI
Emlak piyasasının yanı sıra ikinci el otomobil satışlarında da durgunluk dikkat çekiyor. Batman Oto Galericiler sitesi esnafları, önceki yıla göre ciddi düşüş yaşandığını belirterek; “Geçen yıl bu dönemlerde aylık 6-7 araç satışı oluyordu. Şu anda ise 1 araca düştük diyebiliriz. Kredi oranlarının yüksekliği bu durgunlukta en büyük neden. Bu süreç nasıl aşılacak bilmiyoruz. Bu süreçte esnafa ekonomik destek sağlanmalı” diyorlar. 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL