**Türkiye’nin ilk mili İHA-SİHA sistemlerinin mimarı BAYKAR Teknoloji Lideri ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Batman Üniversitesi’nin düzenlediği ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ söyleşisinde öğrencilerle bir araya geldi.

**Söyleşide konuşan Bayraktar; “Yarının teknolojisine bugünden hazırlanarak son noktayı yakalamak mümkün. 2005 Yılında Türkiye savunma sanayiinde büyük oranda dışa bağımlıyken 15 yıl sonra robot uçaklar olan Bayraktar Mini İHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar Akıncı TİHA gibi milli platformlar ile bu alanda lider ülkelerden biri haline geldi” dedi.

ÜNİVERSİTELİ GENÇLERLE BULUŞTU
Türkiye’nin ilk milli İHA/SİHA sistemlerinin mimarı olan BAYKAR Teknoloji Lideri ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, Batman Üniversitesi öğrencileriyle bir araya geldi. Batı Raman Rektörlük konferans salonunda gerçekleştirilen ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ başlıklı söyleşiye Vali Hulusi Şahin, Üniversite Rektör Vekili Prof. Dr. Rohat Cebe, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Necmettin Sezgin, Genel Sekreter Doç. Dr. Ömer Faruk Ertuğrul, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı. Geleceğin mühendis adaylarına geliştirmekte oldukları Bayraktar TB3 insansız hava aracı ve insansız savaş uçağı Bayraktar KIZILELMA ile ilgili bilgiler veren Bayraktar, günümüzde teknoloji alanındaki asıl kırılımın 1900’lü yıllarda gerçekleştiğini söyleyerek gençlere bugün için değil gelecek için çalışmalarını tavsiye etti.

“MİSYONUNUZU BELİRLEMELİSİNİZ”
Yarının teknolojisine bu günden hazırlanıldığı takdirde son noktayı yakalamanın mümkün olduğunu anlatan Bayraktar, sözlerine şu şekilde devam etti: “NOKIA, cep telefonlarının ilk döneminde alanında lider olurken dönüşümü doğru okuyamadığı için akıllı telefonların çıkmasıyla birlikte bu alandaki gücünü kaybetti. Biz, bu günün yarışını değil yarının yarışını bugünden öngörüp çalışarak, azami gayretle etikten ve ahlaktan ayrılmadan, misyonumuzu belirleyerek yola koyulduk. Sizde çalışırsanız dünyanın en iyisini yapabilirsiniz. Hep buna inanın.”

 “İHA İHRAÇ ETMEDE DÜNYADA İLK ÜÇTEYİZ”
BAYKAR serüvenine yüksek teknoloji üzerine çalışmalarla başladıklarını ve bu evreye nasıl geldiklerini anlatan Selçuk Bayraktar, “Nasıl” ve “Niye” sorularını öne çıkararak çalışmalar yaptıklarını söyledi. Bayraktar sözlerine şu şekilde devam etti: “2005 Yılında Türkiye savunma sanayiinde büyük oranda dışa bağımlıyken 15 yıl sonra robot uçaklar olan Bayraktar Mini İHA, Bayraktar TB2 SİHA ve Bayraktar Akıncı TİHA gibi milli platformlar ile bu alanda lider ülkelerden biri haline geldi.  Asıl olan tasarım, yazılım ve bilgidir. Biz tasarımları kendimiz hep özgün yaptık ve sistemleri milli olarak geliştirdik. Geliştirdiğimiz yeni uçakların devreye girmesiyle muhabere sahasında bir devrim yaşanacak. BAYKAR, şu anda dünyada en çok ülkeye insansız hava aracı ihraç etmiş olan firma. Dünyada da Türkiye alanda ilk üçte diyebilirim. 19 ülkeyle ihracat sözleşmesi imzalandı ve birçoğuna ihraç edildi.”

“6 TONLUK BİR UÇAK”
Ülkenin gündemindeki yerli Muharip İnsansız Uçak Sistemleri hakkında da konuşan Selçuk Bayraktar; “Şu an geliştirme faaliyetlerimiz devam ediyor. KIZILELMA’mız olan MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi)’ da yaklaşık 6 ton ağırlığında bir uçak. Bizim için kolay olanı seçmemek, inancımız gereği bildiğimiz doğrudan gitmiş olmak en büyük avantajımız haline dönüştü. Biz yıllarca terörle mücadele bölgelerinde askerlerimizle birlikte omuz omuza çalışarak bu sistemleri en hızlı ve seri şekilde geliştirmeyi hedefledik. Sahada askerlerle birlikte bu teknolojiyi geliştirmiş olmak dünyanın en iyisini yapmamızı sağladı” dedi.

 “TEKNOLOJİ ÇOK GENİŞ BİR SPEKTRUMDA
HAYATIMIZA GİRİYOR”
Uçan arabalar için dünyada çok fazla girişim olduğunu da kaydeden Bayraktar, şöyle devam etti; “Bugün hâlihazırda ortaya çıkmış bir ürün yok ama tüm bu teknolojik gelişmenin, bizim de insansız hava aracı serüvenin geldiği nokta olarak ismini ‘Cezeri’ koyduğumuz akıllı uçan arabalara doğru gittiğini söyleyebiliriz. Nasıl ki cep telefonları hayatımıza girdiği günden beri sayısı hiç azalmadı, artarak devam ettiyse benzer şekilde bu akıllı dronların adım adım hayatımızı kolaylaştıracak şekilde geleceğini görüyoruz. Şu anda insansız hava araçları deyince savunma sanayii akla geliyor. Bütün yüksek teknolojinin temelinde savunma sanayiini görüyoruz. Mesela internet sadece askeri alanlarda kalacak olsa çok daha etkisiz, bugün olduğu gibi bütün dünyayı ilgilendiren bir unsur olarak hayatımıza girmeyecekti. Ne zaman ki sivil sahaya gidiyor o zaman çok daha büyük bir etkiyle hayatımıza tesir ediyor.” Konferansın ardından Rektör Vekili Prof. Dr. Rohat Cebe tarafından günün anısına Bayraktar’a hediye takdim edildi.