2030 stratejik hedeflerini adım adım uygulayan Kızılay, toplumsal dayanıklılığı artırmak amacıyla ortaya koyduğu “Sağlıklı Yaşayan ve Yaşlanan Toplum İçin Çalışmak” hedefi için sağlık elçileri yetiştiriyor. Eğitimlerini tamamlayan Kızılay’ın sağlık elçileri, sağlıklı yaşam, sağlıklı yaş alma, en sık görülen kronik hastalıklar, kronik hastalıklara neden olan yaşam tarzı riskleri, temel ilk yardım bilgileri ve psikolojik ilk yardım konularında toplumda farkındalık oluşturacak.
Kızılay, sağlıklı yasam kültürünü geliştirmeyi, sağlık okuryazarlığını artırmayı, insan sağlığına zarar veren her türlü etken için faaliyetler yürütmeyi ve ilgili kurum ve kuruluşlara bu konuda destek olmayı, yaşlı ve bakıma ihtiyaç duyan insanlara yönelik hizmetlerin ele alınmasını amaçlıyor. Kızılay, bunun ilk adımı olarak da gönüllü sağlık elçileri yetiştirme programı başlattı. Eğitimlerle ilk etapta 81 ilden 89 sağlık elçisi yetiştiriliyor. Eğitici eğitimi alan gönüllü kadınlar ise gittikleri
şehirlerde eğitim verecek. Kızılay sağlık elçisi olan gönüllüler, kendi bölgelerinde farkındalık çalışmaları yürüterek sağlıklı yaşam kültürünü yaygınlaştıracak. (İHA)