**Batman’ın en büyük ilçesi konumundaki Kozluk’ta Kaymaklık, ‘Kozluk Kaya Tuzu Çeşitlendirme’ projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında kaya tuzundan lamba, sabun, yastık ve bulaşık makinesi tuzu yapılacak.

İLÇE SAKİNLERİNİN GELİR KAYNAĞI
Batman’ın Kozluk ilçesinde Kaymakamlık, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi’nin koordinesinde ‘Kozluk Kaya Tuzunu Çeşitlendirme’ projesi başladı. Projenin bileşenleri ile bir araya gelen Kaymakam Ekrem Güngör, proje hakkında bilgiler paylaştı. İlçe halkının asırlardır Kozluk’ta tuz üretimi yaptığını belirten Kaymakam Güngör: “İlçemizde Derince, Tuzlagözü, Çayhan Köyleri ve Çay mevkiinde birçok farklı yerlerde kaya tuzu kaynakları bulunmaktadır ve bu kaynaklar sadece kaya tuzu olarak satılmaktadır. Asırlardır köylülerimiz bu tuzu üretmektedir. Birçok vatandaşımız geçimini bu güzel ve kaliteli kaya tuzunu satarak sağlamaktadır. Köylülerimiz dağlardaki doğal kaynak sularından tuzu, yaz sıcağında uzun uğraşlar sonucu elde ediyor” dedi.

“KATMA DEĞERİNİ YÜKSELTMEK İSTİYORUZ”
Yeni proje kapsamında tuzun katma değerini yükseltmek istediklerini belirten Kaymakam Güngör, şöyle devam etti: “Doğal ortamda kimyasal kullanılmadan üretilen kaya tuzu, özellikle salamura ürünler, kavurma, peynir ve turşu yapımında kullanılıyor. Biz ise 4 asırdır üretimi yapılan bu tuzumuzun katma değeri daha yüksek bir hale getirmek istedik. Kaya tuzu lambası, kaya tuzu sabunu ve kaya tuzu yastığı ürünleri olarak üretilmesini teşvik etmek için bir proje hazırladık . Özellikle halk eğitim merkezi, aile destek merkezi, kadın kooperatifleri, mesleki teknik liselerimizde ve yeni girişimcilerimiz ile bu ürünleri üreterek tanıtmak, istihdamı artırmak istiyoruz. Kaya Tuzumuzla ilgili logo, tanıtım filmi ve katma değeri yüksek alternatif ürün çalışmaları yapılacaktır. Projeye destek veren herkese gönülden teşekkür ederiz.” (Barış Arslan)