Batman’da artışı devam eden konut fiyatlarını değerlendiren Tüm Emlakçılar Birliği Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Emin Değirmenci; “Batman’da konut fiyatları manipülasyonlarla şişiriliyor. Daireler değerinden çok fazla rakama satılıyor. Fiyatların düşüşü için geniş kapsamlı bir kentsel dönüşüm şart” diyor.

“KONUT ALIMI DÜŞÜYOR AMA…”
Konut piyasasındaki durgunluğa rağmen Batman’daki konut fiyatları artışını sürdürüyor. Batman Tüm Emlakçılar Birliği Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Emin Değirmenci; “İnsanlar şu anda geçim sıkıntısı yaşıyor. İki yıl öncesine göre konut alanların sayısında da ciddi düşüş var. Fakat özellikle Tılmerç ve Gültepe mahallelerinde fiyatlar hala çok yüksek. Özellikle Gültepe mahallesinde kırılmış fay hattı da biliniyor. Bu iki mahallede fiyatlar astronomik düzeyde yüksek” dedi.

“TEKSTİL SEKTÖRÜNDE KONTROLSÜZ BÜYÜME OLDU” “TEKSTİL SEKTÖRÜNDE KONTROLSÜZ BÜYÜME OLDU”

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KAÇINILMAZ”
Batman’da Şirinevler ve Cumhuriyet mahalleleri başta olmak üzere geniş kapsamda kentsel döşümün yapılması gerektiğini belirten Değirmenci, şöyle devam etti; “Normalde 1 Milyon TL’ye satılması gereken bir konut 2,5 Milyon ve üzerinde satılıyor. O bölgede arsalar yüzdelikleri 40’ın altına düştü. Buna rağmen hiçbir yüklenici firma o bölgede inşaat yapmıyor. Bundan dolayı emlak piyasası şu anda çok durgun. Ayrıca bazı bölgelerde fiyat artışı manipüle eden bazı kesimler var. Artık Batman’da kapsamlı kentsel dönüşüm başlaması gerekir. Özellikle Cumhuriyet ve Şirinevler mahalleleri kentsel dönüşüm kapsamına alınmalıdır. Yeterli konut stoku fiyatları düşürür.” (Reşat Yiğiz)