*30 Ekim ile 1 Kasım 2006 tarihleri arasında sel felaketinin yaşandığı İluh Deresi kenarında oturan semt sakinleri, yıllar geçmesine rağmen o korkunç felaketi dün gibi hatırlıyor.

**11 Kişinin hayatını kaybettiği, yüzlerce evin yıkıldığı ve tonlarca çamurun aktığı sel felaketinin yaşandığı Karşıyaka, Akyürek ve Çarşı Mahallelerindeki bazı semt sakinleri: “ O korkunç gecede evlerimizi terk edip damlarda sabaha kadar yardım beklemiştik” diyorlar.

“ALLAH BİR DAHA BÖYLE ACILAR VERMESİN”
17 Yıl önce sel sularının taşması sonucu 11 kişinin sulara kapılarak hayatını kaybettiği İluh Deresi çevresinde halen yaşamını sürdüren bazı vatandaşlar, o korkunç geceyi anlattı. Kentsel Dönüşüm 1. Etap Projesi kapsamında dere kenarındaki hasarlı evlerde yıkım çalışmalarının devam etmesini isteyen Karşıyaka Mahalle Muhtarı Seyfeddin Ülker, sel felaketinin yaşandığı dönemde 9 mahallede dereye yakın konutların hasar gördüğüne dikkat çekti. Ülker; “Belediye 1.5 yıldır İluh Deresi kenarında kamulaştırdığı evlerin yerine yeşil alan sayısını arttırması biraz olsun bize nefes aldırdı. Hasarlı binaların yıkım çalışmalarının devam etmesini istiyoruz. Sel felaketini unutmuş değiliz. Allah bir daha o felaketi kimseye yaşatmasın. Yaralar yavaş yavaş olsa da sarılıyor” dedi. 

GÖZ YAŞLARINI TUTAMADI
İluh Deresi’ne komşu olan Karşıyaka Mahallesi 308 sokakta oturan Belediye’den emekli  62 yaşındaki Mustafa Atalay, 17 Yıl önce yaşadığı sel felaketini anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Yaşadığı felaketi anlatırken duygulanan Atalay, şunları kaydetti; “Saat 21.00 sıralarıydı. Büyük bir yağış vardı. Sular yükseliyordu. Önce bahçelerimiz su doldu, ardından da su kapıya dayanınca hepimiz evlerin damlarına çıktık. Sabaha kadar yardım bekledik ama kimse gelmedi. Kaderimizle baş başa kalmıştık. O felakette canımızı zor kurtardık.”  

“KERPİÇ EVİM ÇÖKTÜ”
Karşıyaka Mahallesi 321 sokakta oturan Salih Yıldız, kerpiç evinin sel felaketinde yıkıldığını söyledi. 8 çocuk babası 65 yaşındaki Yıldız, sel felaketi gecesinde yaşananları şöyle anlattı; “Sular yükselince o zaman 8 çocuğumda yanımdaydı. Şimdi çocukların çoğu ayrıldı. Tek bir eşyaya dokunmadan yakınlarımızın ikinci kattaki evlerine sığınmak zorunda kaldık. Önce konteyner evlerde yaşadık, ardından kiralık evlerde kaldık. TOKİ bize ev yaptı, taksitle evin parasını ödedik. O felaketi yaşayanlar bilir halen o sel sularının izlerini mahalledeki evlerin duvar izlerinde görmek mümkün.”

“8 YAŞINDAYDIM AMA DÜN GİBİ HATIRLIYORUM”
Sel felaketi yaşandığında Karşıyaka Mahallesi, Zübeyde Hanım Caddesi’nde oturduklarını ifade eden 26 yaşındaki Cemil Cihangir,  sel felaketindeki dehşet anlarını unutmadığını belirtti. Cihangir, şöyle devam etti; “O gece nişanımız vardı, hazırlıkları yaptığımız sırada mahallede herkes İluh Deresi’nde suların  taştığını söyledi. Amcamın evi dereye yakındı, ona yardıma gidecektik. Dışarı çıktığımızda her tarafı su basmıştı. Dayımın mahallede 2 katlı evi vardı, biz de oraya sığınmak zorunda kaldık. İkinci kata çıktığımızda sel sularında hayvanların, arabaların ve  eşyaların sürüklendiğini görüyorduk ama bir şey yapamıyorduk. Her evden yardım çığlıkları yükseliyordu. Korkunç bir geceydi. 8 yaşındaydım ama o felakette yaşananları dün gibi hatırlıyorum. Evimiz ciddi hasar görmüştü.” (Çağdaş Özel)