SOĞAN FİYATLARINA NE OLUYOR? SOĞAN FİYATLARINA NE OLUYOR?

**Batman Belediyesi’nin Bilgi ve Mesleki Eğitim Kursları (BİLMEK) sayesinde kadınlar hem meslek sahibi oluyor hem de kendi işlerini kuruyor. Okuma-yazma, tekstil ve kuaförlük kurslarından 60 kadın yararlanıyor.

EĞİTİM SONUNDA SERTİFİKA ALIYORLAR
Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar günü deprem felaketi nedeniyle sessiz-sedasız kutlanırken, Batman Belediyesi de BİLMEK (Bilgi ve Mesleki Eğitim Kursları) ile kadınlara imkan sağlıyor. Batman Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki BİLMEK, Halk Eğitim ve İŞKUR destekleri ile kadınlara farklı branşlarda kurslar veriyor. Çalışmaları hakkında bilgiler paylaşan Belediye Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Aslı Tan Konaç: “Üç ayda bir yeni kurslar açılıyor. Kurslarda 15 kadınımız yer alıyor, toplamda 60 kadınımız aktif olarak faaliyet yürütüyor. Vermiş olduğumuz bu eğitimlerimizin sonunda kadınlarımıza 3 farklı sertifika veriyoruz. Sertifikalar Halk Eğitim Müdürlüğü onaylı” dedi.

“İKİNCİ TEKSTİL ATÖLYESİNİ AÇTIK”
Tekstil kurslarının yoğun ilgi görmesi üzerinde ikinci tekstil atölyesini de açtıklarını belirten Konaç, şöyle devam etti: “1. Tekstil atölyemizle devam ederken mahalleden gelen yoğun taleple birlikte 2. tekstil atölyemizi de açtık. Aynı zamanda kuaför atölyemiz de mevcut. Kullanılan ve gerekli olan malzemeleri Belediye olarak kadınlarımıza temin ediyoruz ve mahalledeki tüm kadınlarımıza ücretsiz bir hizmet sağlıyoruz. Bu işlemleri ücretsiz sağlamak hem gelenler hem de bizler için büyük bir motivasyon kaynağı.”

“OKUMA-YAZMA BİLMEYEN
KADIN KALMASIN İSTİYORUZ”
Kadınların ilgi gösterdiği bir başka kursun da okuma-yazma kursları olduğunu kaydeden Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Aslı Tan Konaç, tüm kurslardan kadınların ücretsiz yararlandığını belirtti. ‘Okuma-yazma bilmeyen kadın kalmasın’ mottosu ile kursları başladıklarını ifade eden Konaç, şöyle devam etti: “Okuma-yazma kurslarıyla ilgili kadınlardan yoğun bir talep aldık ve bu kursları başlattık. Vermiş olduğumuz eğitim, okuma-yazma ile sınırlı değil, aynı zamanda sosyopsikolojik destek sağlama adına da psikologlarımız eşliğinde kadınlarımıza her yardımda bulunmaya çalışıyoruz. Ayrıca tüm emekçi kadınlarımızın da 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum.” (Özel Haber: Fatma Canpolat)