YÜZLERCE YOLCU KOMŞU
İLLERİN YOLUNU TUTUYOR
Batmanlıların hava yolu ulaşımındaki çilesi bitmiyor. Yıllar önce Antalya ve İzmir seferlerinin yapılabildiği Batman Havalimanı’nda sadece İstanbul ve Ankara’ya sefer yapılabiliyor. İl yöneticilerinden milletvekillerine dek THY nezdinde yapılan tüm girişimler bugüne kadar sonuçsuz kalırken, 2018 yılında Pegasus’un haftada üç gün Batman’dan İzmir’e yönelik seferleri de Mardin’e kaydırılmıştı. Diğer mevsimlerde olduğu gibi yaz mevsiminde de İzmir ve Antalya gibi illere gitmek zorunda kalan yüzlerce yolcu, Diyarbakır ve bölgedeki illerin yolunu tutmak zorunda kalıyor.

BAKAN İLETİLMİŞTİ AMA…
Süreç içerisinde dönemin Valileri ve Milletvekilleri’nin girişimleri de sonuçsuz kalırken, son olarak Kasım 2023’te Batman’ı ziyaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na da Vali Ekrem Canalp tarafından brifing verilmiş, Milletvekili Ferhat Nasıroğlu da yeni seferler için talepte bulunmuştu. Bakan Uraloğlu ise gazetecilere; “Batman’ın taleplerini not aldık. Antalya ve İzmir seferleri için operatörlerle görüşeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

6 AY GEÇTİ GELİŞME YOK
Bakan Uraloğlu’nun Batman ziyareti üzerinden 6 aylık süreç geçmesine rağmen Batman’a dair ek seferler olmazken, mevcut seferler de Havalimanının bakım-onarım çalışmaları kapsamında geç saatlere çekildi. Gazetemize ulaşarak İzmir ve Antalya seferleri talepte bulunan bazı vatandaşlar: “Yıllardır ulaşımdaki sorunlarımız çözülmüyor. Hem zaman hem de ekonomik kayıplar yaşıyoruz. İki il’e en azından haftanın belirli günlerinde sefer konulmasını istiyoruz” diyorlar. (Çağdaş Özel)

Kaynak: ÇAĞDAŞ ÖZEL