*Batman-Dörtyol BOTAŞ petrol boru hattı 59 yıl sonra delindi. Batman Çayı altında geçen boru hattından sızan ham petrol yaklaşık 5 kilometrelik alana yayıldı. BOTAŞ başta olmak üzere DSİ, Özel İdare ve Belediye ekipleri, bariyerlerle atıkların baraj alanına yayılmasını önledi. 59 Yıllık boru hattı, yılda 1 milyon tonun üzerinde petrol akışı sağlıyordu.

PETROL SIZINTISINA BARİYER ÖNLEMİ
Geçen Perşembe günü Batman Çayı’nın altından geçen 59 yıllık Batman-Dörtyol BOTAŞ boru hattında meydana gelen sızıntı, Batman Çayı ile Dicle nehrinin birleştiği alana yayıldı. Ham petrolün yaklaşık 5 kilometrelik alana yayılması üzerine BOTAŞ başta olmak üzere DSİ, Özel İdare ve Belediye ekiplerinin iş makineleri, beş gündür bölgede ‘çevresel temizlik’ çalışmalarına ağırlık verdi. Batman Çayı’ndan Ilısu Baraj havzasına petrol atıklarının yayılmaması için BOTAŞ ve AFAD bariyerlerle sızıntının olduğu bölgede gerekli önlemleri aldı.

TONLARCA PETROL AKARSUYA YAYILDI
1964 Yılında yapımına başlanılan ve yılda bir milyon ton üzerindeki ham petrol akışının yapıldığı Batman-Dörtyol BOTAŞ hattındaki çelik borunun geçtiği bölge kontrol altına alınırken, ekipler akarsu altındaki 5-6 metre derinliğindeki borunun onarımı da tamamladı. Batman Çayı yakınındaki Balpınar belde sakinlerine getirilen ‘içme suyu’ yasağı da kaldırılırken, çevredeki bazı yerleşim birimlerinde oturan vatandaşlar: “Keşke olmasaydı. Tonlarca ham petrol sulara yayıldı. Umarız, atıkların tümü toplanır da su altındaki canlılara daha da zarar gelmez” dediler. (Çağdaş Özel)

Editör: Yunus Yasak