İş Bankası Grubu, kadınların güçlenmesini desteklemeye yönelik yeni bir çalışmayı hayata geçirdi. Banka, e-ticaret sektörünün hızla büyüyen yenilikçi platformu Pazarama ile tarım alanında faaliyet gösteren üretici kadınları güçlendirmek ve toplumsal cinsiyet eşitliğine katkı sağlamak amacıyla “Kadının Gücü: Geleceğin Tarımı” kampanyasını başlattı.

Yapılan açıklamaya göre, çiftçi kadınlara ve kadın kooperatiflerine ürünlerini doğrudan tüketiciye ulaştırma imkânı sunacak projede, üretici kadınlara Pazarama’da alan tahsis edilerek, komisyon bedeli ve belli bir tutara kadar kargo bedeli ödemeden satış imkanı sunulacak. Aynı zamanda projeye dahil olan üretici kadınlar pazara erişim, kalite süreçleri, markalaşma, e-ticaret, pazarlama ve satış teknikleri, finansal ve zirai okuryazarlık gibi eğitimlerden de yararlanacak.

“Projemizin, üretici kadınlar için yeni fırsat alanları açacağına inanıyoruz”
İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Yılmaz, konuya ilişkin değerlendirmesinde, bugüne kadar tarım bankacılığı alanında önemli adımlar atarak, Türkiye’nin tüm verimli ovalarında faaliyet gösteren üreticilerin teknoloji ve finansla güçlendirilmesi; böylece üretimde sürdürülebilirliğinin desteklenmesi için çalıştıklarını belirtti. Yılmaz, “Pazarama iş birliğinde yürütülecek ‘Kadının Gücü Geleceğin Tarımı’ kampanyasının, gerek bireysel olarak gerekse kooperatifler aracılığıyla tarımsal üretimde aktif rol oynayan, yeniliğe ve gelişmeye açık çok sayıdaki üretici kadına yeni fırsat alanları açacağına inanıyoruz. 100. yılını kutlayan bankamız ilk günde olduğu gibi bugün de üretimin ve kadınların yanında olmayı sürdürüyor” dedi.

Kaynak: İHA