*Mahalle muhtarının sık sık trafik kazalarının meydana geldiği yaya geçidinin kapatılması ve geçidin yakınındaki üst geçide yürüyen merdiven veya asansör yapılması talebine, Karayolları Bölge Müdürlüğü; “Kurumumuz tarafından asansörlerin bakım, onarım ve işletilmesi mümkün olmadığından asansör sistemi kurulamamaktadır” yanıtı verdi. Bölge Müdürlüğü’nün yanıtı ‘İnsan hayatı bu kadar ucuz mu?’ dedirtti.

BU GEÇİTTE 2 KİŞİ CAN VERDİ
Trafik kazalarının adresi haline gelen ve vatandaşlar arasında ‘Ölüm geçidi’ olarak nitelendirilen Gültepe Mahallesi Petrol City AVM önündeki yaya geçidinin kapatılmasıyla ilgili Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nden skandal yanıt geldi. 4 Kasım 2021’de anne Songül Şengül ve son olarak 23 Nisan’da sürücünün kırmızı ışık ihlali sonucu lise öğrencisi Berfin Belinay Günenç’in hayatını kaybettiği, iki arkadaşının ağır yaralandığı yaya geçidinin kapatılması ve yakınındaki üst geçide yürüyen merdiven-asansör talebi, sonuçsuz kaldı. Gültepe Mahalle muhtarı Emrah Sarsılmaz’ın sakinler adına ilettiği talebe, Karayolları 9. Bölge Müdür Yardımcısı Cem Durmuş; “Kurumumuz tarafından asansörlerin bakım, onarım ve işletilmesi mümkün olmadığından asansör sistemi kurulamamaktadır” yanıtı verildi.

GENEL MÜDÜRLÜK BAKIMI ÜSTLENEMİYOR
Karayolları Genel Müdürlüğü adına Bölge Müdürlüğü’nün yanıt verdiği talep, ‘İnsan hayatı bu kadar ucuzmuş’ dedirtti. İşte 2 kişinin hayatını kaybettiği 2 kişinin de yaşam mücadelesi verdiği yaya geçidi ve asansör talebiyle ilgili Bölge Müdürlüğü’nün detaylı yanıtı; “Yaya üst geçitlerinde yer alan asansör ve yürüyen merdiven sistemleri; yapısal özellikleri nedeniyle kullanım esnasında sık sık arızalanmakta ve çeşitli kişilerce de zarar verilmektedir. Asansörü kullanacakların herhangi bir sıkıntıya düşmemeleri için asansör bakım, onarım ve denetimlerinin sürekli ve hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu nedenle asansör sistemlerinin herhangi bir arıza, zarar verilme gibi durumlarına karşı sürekli olarak takip edilmesi ve müdahale edilmesi gerekmektedir. Kurumumuz tarafından asansörlerin bakım, onarım ve işletilmesi mümkün olmadığından asansör sistemi kurulamamaktadır.”

KURALLARA RİAYET HATIRLATILDI
Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün yanıtındaki son bölüm ise ‘şok’ yarattı. Ölümlü trafik kazalarına önlem yerine sadece ‘kural’ hatırlatması yapan Bölge Müdürlüğü; “Türkiye genelinde yapılan denetim ve gözlemler sonucunda yayalar karşıya geçişlerde hemzemin geçişi tercih ettiği gözlemlenmiştir. Mevcutta bulunan butonla sinyalizasyon sistemi engelli, yaşlı, bebek arabası kullanan bebekli annelerin güvenli bir şekilde karşıya geçmeleri amacı ile yapılmıştır. Ayrıca butonlu sinyalize sistemin yaklaşımlarına sürücülerin uyarılması için gerekli olan tüm trafik işaretlemeleri yapılmıştır. Yayaların ve sürücülerin trafik işaretlerine ve kurallarına riayet etmeleri gerekmektedir” denildi.

BİRÇOK İL’DE YÜZLERCE ÖRNEĞİ VAR
Türkiye’nin birçok il’inde yürüyen merdiven ve asansörlü üst geçitler bulunmasına rağmen Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü’nün Batman’daki üst geçide yönelik; “Kurumumuz tarafından asansörlerin bakım, onarım ve işletilmesi mümkün olmadığından asansör sistemi kurulamamaktadır” yanıtı vermesi ise ayrıca şaşkınlık oluşturdu. Öte yandan son olarak Berfin Belinay Günenç’in hayatını kaybettiği yaya geçidinin kapatılmasıyla ilgili Batman Barosu avukatları da yürüyüş gerçekleştirmişti. 

Muhabir: NEZAHAT SUMBÜL