*Yıllarca Batman’da inşaat sektöründe yer alan iş insanı Celil Demir, imar barışının kısıtlanmasının gerektiğini söyledi ve ekledi; “Yumuşak tarım arazilerini imara açmak yerine eski yapıları inşa edip her zaman depreme hazırlıklı olmalıyız.”

“ESKİ YAPILAR YENİDEN İNŞAA EDİLSİN”

Batman’da inşaat sektöründe yer alan iş insanı Celil Demir, imar barışının kısıtlanmasının gerektiğini iade etti. Depremin acı bilançosunda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileyen Demir, “Ülkemizin başı sağ olsun. Yaralı vatandaşlarımızın da bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum.  Son depremde de bir kez daha gördük ki, eski yapılar ve büyük çoğunluğu kentsel dönüşüme giren yapılardır. Yıkılan binaların çoğunluğu ne yazık ki kentsel dönüşüm projesine giren yapılardan oluşuyor. Bu konuda ilgili merciler duyarlı olmalı. Daha sağlam ve depreme dayanıklı yapılar inşa edilmeli” dedi.

“YUMUŞAK TARIM ARAZİLERİ KORUNMALI”

14 KOYUN TELEF OLDU 14 KOYUN TELEF OLDU

Batman’ın eski semtlerinin de ‘kentsel dönüşüm’ projesi kapsamına alınmasının zamanın geldiğini ifade eden Demir, sözlerini şöyle sürdürdü; “Batman’ın tarım ve verimli arazilerinin korunması için öncelikle eski semtlerin ‘kentsel dönüşüm projesi’ kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor. Batman’ın buna ihtiyacı var. Eski semtlerde ömrünü eski yapılar kentsel dönüşüm içinde değerlendirilmedikçe, yeni imar alanları da kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle Batman’a acilen kentsel dönüşüm projesi gerekli. Son depremden de ders çıkarmalıyız. İmar barışları da kısıtlanmalıdır. Sık sık imar barışına yönelik düzenlemeler maalesef sağlıklı olmuyor. Yeni süreçte mutlaka yumuşak tarım arazilerinin korunmasına yönelik de düzenlemeler getirilmeli.” (Haber Merkezi)