** Ziraat Odası, Biçerdöverler Derneği ve GAP TEYAP iş birliğiyle düzenlenen ‘tarla günü’nde çiftçiler ilk mısır hasadına başladı. Etkinliğe katılan Vali Yardımcısı Mekan Çeviren: “Hasatta yeni yöntemle artık anız yangınları eskisi gibi olmayacak. Çiftçimiz bu konuda duyarlı olmalı” dedi.

** Biçerdöverin başına geçen Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ise 60 Bin ton civarında rekolte beklediklerini belirterek: “Mısırda son yılların en verimli hasadını yapıyoruz. Hektar başına kimi yerlerde 1800 kilo verim alınabiliyor” diye konuştu.

TARLA GÜNÜNDE BULUŞTULAR
Batman’da ilk mısır hasadı Erköklü (Ermiye) köyünde start aldı. Vali Yardımcısı Mekan Çeviren, Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, Biçerdöverciler Derneği Başkanı Ahmet Eren, GAP TEYAP yetkilileri ve bazı çiftçilerin katıldığı ‘Tarla günü’ etkinliği Erköklü köyünde Remzi Akın’ın tarlasında gerçekleştirildi. Etkinliğe katılarak, biçerdöverin başına geçen Vali Yardımcısı Mekan Çeviren, ilk mısır hasadını gerçekleştirdiklerini belirterek: “Yeni yöntemle eskisi gibi anız yangınları yaşanmayacak. Valilik olarak çiftçimizden isteğimiz, anız yakmamalarıdır. Bu konuda çok sıkı önlemler alıp, ağır para cezaları uygulayacağız. Çiftçilerimize verimli bir hasad dönemi diliyoruz” dedi.

“60 BİN TON REKOLTE BEKLİYORUZ”
Etkinlikte konuşan Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ise son yılların en verimli mısır hasadını beklediklerini söyledi. Aydiş, şöyle devam etti: “Batman merkezde 40 bin dönüm araziye mısır ekildi. Dolayısıyla 60 bin ton civarında mısır bekliyoruz. Bu yıl üretim ve verim çok iyi. Hektar başına kimi yerlerde 1800 kilo verim alınabiliyor. Biçerdöverlerle yaptığımız protokol gereği mısır dibinden kesileceği için anız yakılamayacak. Bu konuda çiftçilerimizin duyarlılığına teşekkür ediyoruz.” Biçerdöverler Derneği Başkanı Ahmet Eren, anız sorunun son bulacağına dikkat çekerek: “Bu yıl inşallah Batman’da anız yakılmayacak. Biçerdöver ücreti dönüm başına 26 TL olarak belirlendi.  Çok şükür çiftçinin yüzü gülüyor.” Tarla sahibi Remzi Akın ise girdi maliyetlerinin arttığını ifade ederek: “Girdiler çok yüksek olduğu için Hükümetten destek bekliyoruz. Fiyat politikasında çiftçilerin mağduriyetinin göz önünde bulunmasını istiyoruz. Başfiyatın açıklanmasını bekliyoruz” diye konuştu. (Reşat Yiğiz)