*Eğitim-Sen Batman Şubesi, basın açıklamasıyla üyelerine yönelik uygulamalara tepki gösterdi. Açıklamada; “Eğitim kurumları yönetici görevlendirmelerinde ilimizde yazılı sınav sonucu itibarıyla il birincisi olan Eğitim Sen üyesi arkadaşımız dahil olmak üzere onlarca kişi ‘mülakat’ safsatası ile engelleniyor” denildi.

EĞİTİMCİLERDEN TEPKİ
Batman Eğitim-Sen Şubesi, eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirmelerde Valiliğin ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tutumunu eleştirdi. Düzenlenen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “İl Valisi Ekrem Canalp ilimizde göreve başladığında, Eğitim Sen olarak kendilerini ziyaret edip, eğitimin sorunları ve eğitim emekçilerinin taleplerini kendileri ile paylaşmak istedik. Bu çerçevede kendilerinden randevu talebimize cevap dahi vermeyerek, tarafsız bir amir olmayacağını, ortaya koymuştur. Batman Valisi ve il Milli eğitim Müdürlüğünün son yaptıkları ‘Bu kadarı da olmaz’ dedirten, ‘malumun ilanı’ olarak nitelendirilecek cinstendir.”

“MÜLAKAT, ADALETİN DÜŞMANIDIR”
Eğitim-Sen Şube Başkanı Nurettin Şimşek’in de söz aldığı açıklamada; “2023-2024 Eğitim öğretim yılında Eğitim Kurumu Yöneticiliklerine yönetici görevlendirmelerinde ilimizde yazılı sınav sonucu itibarıyla İl birincisi olan Eğitim Sen üyesi arkadaşımız dahil olmak üzere onlarca kişiyi ‘mülakat’ safsatası ile eleyerek yazılı sınavda aldıkları yüksek puanlara rağmen tercih yapma hakları dahil ellerinden alınmıştır. Burada yetkililere soruyoruz; bu arkadaşların bir suçu varsa gereği yapılsın, ancak haklarında hiçbir adli ve idari soruşturma olmayan arkadaşlarımızın ‘Masumiyet Karinesi’ ayaklar altına alınarak suçlu ilan edilmesine izin vermeyeceğiz. Sayın Vali ve İl Milli Eğitim Müdürüne yasaların emrettiği şekilde ‘tarafsızlık ilkesine’ bağlı kalarak görevini yapmalarını bekliyoruz. Adaletin olmadığı bir yapıda başarının ‘beyhude bir bekleyiş’ olduğunu hatırlatmak isteriz” denildi. (Altan Ayaz)