Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından sinema destekleme kurulu kararı açıklandı. 171 projenin başvurduğu Bakanlık desteğine 28 kısa film hak kazandı. Düzce Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Arş. Gör. Korhan Topcu’nun “Zımbırtı” isimli kısa film projesi, Bakanlık desteğine layık görülen projeler arasında yer alma başarısı gösterdi.

Korhan Topcu çekimlerini Düzce’de gerçekleştirdiği bir önceki kısa filmi “Gözlerin” ile de 2022 yılında hem Bakanlık desteği hem de TRT Sinema desteği kazanmış; film, birçok festivale seçilme başarısı göstermiş, ödüller kazanmıştı. Topcu, yeni projesi “Zımbırtı” ile ikinci kez Bakanlık desteği kazanmış olmanın mutluluk verici olduğunu dile getirirken, başta TRT olmak üzere çeşitli film destekleme fonlarına katılarak film için gerekli bütçeyi bir araya getirmeyi planladıklarını belirtti.
Topcu, “Zımbırtı” isimli kara mizah türündeki projenin; teknolojik yeniliklere meraklı bir şantiye işçisinin, bir gün şantiyeye kendisiyle aynı işi yapabilecek ve güneş enerjisiyle çalışan bir robot getirilmesi üzerine yaşayacağı ikilemi merkeze aldığını dile getiriyor. Filmin; teknoloji, üretim ve tüketim arasında ideal bir çakışmadan yola çıktığına değinen Topcu, hayatın önemli bir parçası haline gelen teknolojik gelişmelerin, insan ilişkilerini etkileme sürecini anlattığını sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA