Yıllar yılıdır her dini bayramlarda sokaklarda çocuklar tarafından maytaplar, roketler, torpiller, çatapatlar vs patlayıcıların patlatılmaması için uyarılarda bulunuyorum.

Bayram öncesindeki son yazım sağlıkla ilgilidir. O nedenle bu günkü yazımda yine maytap türü patlayıcılar üzerinde durmak istiyorum.

Huzurlu bir bayram içindir yazdıklarım.

Maytaplar patlatarak eğlenen çocuklar nedeniyle huzurumuzun kaçtığını ifade etmeme sanırım gerek yoktur.

Gerçekten de sabahın alaca karanlığından itibaren adeta bomba sesleriyle uyanmak istemiyorum. Bu sadece benim talebim değildir.

Biliyorum ki toplumun çok büyük ekseriyeti gün boyunca patlatılan maytaplardan vs patlayıcılardan rahatsızdırlar.

Bu yazının Valilik, Belediye ve Emniyet Müdürlüğü tarafından ciddiye alınmasını diliyorum.

**

**

MAYTAP CAN YAKAR KAMPANYASI...

Misafir ağırlarken, evlerimizin dibinde gümbürdeyen patlayıcılara her zaman tepkili oldum. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği'nin 'Maytap Can Yakar' kampanyası geçen yıl biraz etkili olmuş, kamu kurumlarının aldığı tedbirlerle daha huzurlu bir Kurban bayramı geçirmiştik.

Bu yıl aynı duyarlılığın, denetimlerin, uyarıların yapılmasını istiyorum. Özellikle halkımızı bu konuda duyarlı olmaya, çocuklarına sahip çıkmaya davet ediyorum.

Çünkü sadece huzursuz olmuyoruz. Her türlü patlayıcılar, oyuncak silahlar çocuklar üzerinde olumsuz etkiler yaratıyor. Bu bilimsel bir gerçekliktir.

Çevre örgütümüzün bayramlardaki patlayıcılar için yaptığı uyarılardan bazı kesitler sunmak istiyorum. İşte geçen yıllarda yerel basında yer alan haberden bazı satırlar ve 'Çevreciler, ‘maytap,torpil’ gibi patlayıcı ve yanıcı maddeler için uyardı!..' başlıklı haber: "Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, her yıl özellikle dini bayramlarda çocukların büyük ilgi gösterdikleri maytap, torpil, havai fişek, çatapat, roket vb gibi patlayıcı ve yanıcı, kimyasal içerikli maddelerin yasaklanmasını istedi. Bu tür eğlence amaçlı patlayıcıların çocukları ‘şiddete’ yönlendirdiğini belirten Çevreciler, “Bayram günleri boyunca yüksek gürültüyle patlatılan maytap ve benzeri maddeler, çevre ve sağlık sorunlarına neden oluyor' dediler. Batman’da yaklaşık 20 yıldır daha yaşanabilir bir Batman için çevre mücadelesi veren Batman Çevre Gönüllüleri Derneği yöneticileri, bu kez maytap, torpil, roket, çatapat, mantar gibi yanıcı ve toksik maddeler içeren patlayıcılar için ilgilileri ve kamuoyunu duyarlılığa davet etti. Batman Çevre Gönüllüleri Derneği yönetim kurulu, çocukların özellikle dini bayram günlerinde eğlence amaçlı olarak kullandıkları patlayıcılar nedeniyle yüksek gürültü kirliliğine neden olduklarını ve sağlıklarıyla birlikte çevre için de tehdit oluşturdukları gerekçesiyle bu maddelerin yasaklanmasını istedi. Konuyla ilgili olarak, ‘Maytap Can Yakar’ kampanyası başlatarak kamuoyunda bir duyarlılık ve farkındalığı amaçladıklarını belirten Batman Çevre Gönüllüleri Derneği yöneticileri, vatandaşları kampanyalarına desteğe davet etti. Maytap, torpil, oyuncak silah vs patlayıcıların çocukları ‘şiddete’ yönlendirdiği konusunda uzmanların uyarılarının olduğunu anımsatan çevreciler, maytap karşıtı kampanyalarına sosyal medyadan da destek istedi.

Batman Çevre Gönüllüleri Derneği yönetim kurulu, maytap, havai fişek gibi patlayıcı maddelerin çevre ve toplum sağlığı boyutuna da dikkat çekerek, şu uyarıda bulundu: 'Sağlık Bakanlığının konu ile ilgili 24 Ekim 2008 tarih ve 31697 Sayılı Genelgesi var. ‘Halk arasında çat-pat diye bilinen yanıcı, patlayıcı, toksik maddelerin 12 yaşından küçüklere satışının engellenmesi ve erişiminin kontrol altına alınması (satış yerlerinin kayıt altına alınması) için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde her türlü tedbirin alınması ve alınan tedbirlere aykırı hareket edenlere ilgili mevzuat doğrultusunda yasal işlemlerin yapılması’ diye özetlenen genelgenin Batman’da da pratik bulmasını istiyoruz. Valilik ve Emniyet Müdürlüğü’nün bu konuda bazı tedbirler aldıklarını öğrendik. Daha etkin tedbirlerle çocuklarımızın özellikle can güvenliğinin sağlanmasını isterken, halkımızı da bu konuda duyarlı ve sorumlu davranmaya çağırıyoruz. Her bayramda toplum yüksek gürültüyle rahatsız ediliyor. Ayrıca çok sayıda çocuk acil servislere kaldırılıyor. Yüz ve gözlerde ciddi yaralanmalar ortaya çıkıyor. Bu tip yanıklar, kimyasal madde de içerdiği için çok tehlikeli oluyor. Yanık izleri de kalıcı olabiliyor. Maytap ve havai fişek satışı, bakkallarda, marketlerde, oyuncakçılarda bu tür malzemelerin satılmasına izin verilmemelidir.”

**

**

İnancımızda önemli bir yeri olan, barışın, sevginin, kardeşliğin, hoşgörünün vesilesi olarak bildiğimiz, küskünlerin barıştığı, unutulanların hatırlandığı sayılı bayram günleri için yaptıkları uyarıların toplumumuz ve özellikle ilgili kamu kurumları tarafından dikkate alınmalıdır.

Batmanlılar olarak eğer çocuklarımıza sahip çıkar, uyarır, bu tür toplum sağlığına zarar veren patlayıcılar konusunda hassasiyetimizi gösterecek olursak, emin olunuz yavrularımız bu çirkinliklerden uzak kalacaklardır.

Bu bir kültür, bilinçlenme sorunudur…

Eğlenceyi oyuncak silahlarda ve patlayıcılarda bulan bir toplum gerçekliğimiz söz konusu. Ortadoğu coğrafyasında oluk oluk insan kanının akmasının nedenlerinden birisi çocukların silahla ve patlayıcılarla büyütülmesidir diye düşünüyorum…

Bahse konu coğrafyada barbarlıklar yaşanıyorsa, oturup düşünmemiz gerekir.

Çevreciler, ‘Maytap Can Yakar’ kampanyasıyla aslında tam da bu konuda çarpıcı mesajlar veriyorlar. Unutmayalım ki Türkiye’de ilk kez Batman Çevre Gönüllüleri Derneği, yıllar önce oyuncak silahlara karşı bir kampanya başlatmıştı. Çevrecileri selamlıyor, toplumu duyarlı olmaya davet ediyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.