*20 Üzüm çeşidinin yetiştiği Batman’ın Gercüş ilçesinde 43.000 dekarda bağcılıkla geçimini sağlayan 2.500 üreticiye üzüm sıkma makinesini dağıtacaklarını belirten Vali Ekrem Canalp, “Tamamen doğal olan Mezrone üzümünü markalaştırmak için üreticimize her türlü desteği vereceğiz” dedi.

“MEZRONE ÜZÜMÜ ÇEKİRDEĞİ KANSERE KARŞI”

Batman’ın Gercüş ilçesindeki ‘Bağ Bozumu Festivali’ne katılan Vali Ekrem Canalp, 43 bin dekarlık bağ alanında bu yıl 16 bin ton ‘Mezrone’ ve ‘Tayfi’ çeşidi ürünü elde eden üzüm yetiştiricilerine ‘üzüm sıkma’ makinesinin dağıtılacağını söyledi. Özel İdare’nin desteğiyle daha önce de bazı köylere verilen üzüm işleme makinesinin dağıtımının devam edeceğini ifade eden Vali Canalp, “Yuvarlak tanecikli, yeşilimsi ve sarımsı bir renkli ince bir kabuğa sahip Mezrone üzümü ağızda kolay erimektedir. Çoğunlukla üç dört çekirdekli olan Mezrone üzümünün çekirdeği içinde kansere karşı bir etken var. Mezrone üzümünün çekirdeğinin tüketilmesinde yarar var” diye konuştu.

“ORGANİK ÜRÜNÜ MARKALAŞTIRACAĞIZ”

Vali Canalp, şöyle devam etti; “Gercüş’te bağ alanlarının yüzde 65’ini oluşturan Mezrone üzümü taze haliyle sofralarda yer aldığı gibi daha sonra geleneksel yöntemlerle pekmez, sucuk ve pestil haline getirilip tüketime sunuluyor. Gercüş’te yetiştirilen Mezrone üzüm tamamen organik olduğundan üretilen pekmezin, sucuğun ve pestilin tadı emsallerinden çok farklıdır. Modern bağ alanlarının kurulması kapsamında üzüm yetiştiricilerine yönelik eğitimleri de artıracağız.” (Haber Merkezi)