*22 Yıldır Batman Esnaf Sanatkarlar ve Kredi Kooperatif Başkanlığını yapan Şevki Taş, kooperatifin dününü ve bugününü Batman Çağdaş’a değerlendirdi.

*Başkan Taş, “Kooperatifte son hayalim üyelerimize işyeri ve konut kazandırmak. Bu projeyi yaptıktan sonra bu görevi bırakacağım” diyor.

-22 Yıldır Batman Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifi Başkanlığı yapıyorsunuz. Bu süre zarfında Kooperatife güzel hizmetler kazandırdınız? Kooperatifi nasıl aldınız ve nerelere getirdiniz?

2002’de göreve geldiğimiz zaman çalışan personelin 3,5 yıllık maaşları içerdeydi. Ayrıca emekliliği gelen bir personelin tazminatı ödenmediğinden kooperatifi icraya vermişti. Kooperatifin 417 milyar borcu vardı. 12 yıl sigorta ve vergi ödenmemişti. Elektrik faturası bile ödenmemişti. Dört yıl hiçbir ücret alamadan hizmet etmeye başladım. Çalıştım, çabaladım, genel merkeze gittim destek olmalarını yardımcı olmalarını istedim.

-Borçlu bir kooperatif almışsınız. Nasıl düzlüğe çıkardınız. Zor olmadı mı?

Çabalarımla sigorta, vergi, elektrik ve su borçlarını kapattım. Zamanla borçları ekseriyetle kapatarak kooperatifi düzlüğe çıkarttım. Genel Başkanımız benim çalışmalarım ve sözüme güvenerek, borçlarımızı sildi ve yardım etti. Bu şekilde kooperatifi açarak kredi vermeye başladık. Kooperatifin eski yeri fiziki olarak küçüktü ve otoparkı da yoktu. Yaptığımız çalışmalarla şu an kullandığımız binayı yaptırdık. Şu anda kooperatif olarak hem binamız, hem aracımız hem de paramız vardır. Bu anlamda Diyarbakır bölgede tek kooperatifiz.

-Kooperatif için güzel bir bina satın aldınız. Şuan kooperatifin içinde bulunduğu bu binayı nasıl satın aldınız?

Batman’da gezdim, dolaştım. Burayı buldum. Midyatlı bir arkadaşımındı burası. Burayı 2009 yılında 108 bin liraya satın aldım. İki senede de borçları ödedim. Ben burayı temelden yaptığımda Türkiye'de 22. sıradaydı.

-Başkanım burayı gözünüz gibi koruyorsunuz, bir yandan burayı güçlendirmek için çalışmalar yaptınız, bir yandan da esnafa krediler sağladınız. Hatta yılda 100 milyon liranın üzerinde bir parayla esnafa kredi sağladınız. Bu başarının sırrı nedir?

Esnafa krediyi düzenli ve sağlam bir şekilde sağladığınız zaman esnaf da bizdeki samimiyeti görünce kredilerini zamanında yatırdı. Göreve geldiğimden beri kredi için kim gelmişse geri çevirmedim. Şu ana kadar kimseyi geri çevirmedim. Kredi karşılığı güvence olmadan kredi çıkmıyor. Sistem izin vermiyor. Bu konuda eleştiri yapanlar haksızlık yapıyor, doğru konuşmuyorlar. Güvence almakla hem esnafı hem kooperatifi düşünüyoruz. Güvence olmadan kredi verilemez, verilirse esnaf ta kooperatifte zarar eder batar. Kredi konusunda yasaya uymak zorundayız, zaten uymazsak kredi çıkmaz. Bunu herkes bilsin. Bazı duyumlar alıyoruz. Birileri esnafa faizsiz ve ipoteksiz kredi vereceğini söylüyor. Bu doğru değil. Bakın altını çizerek söylüyorum. Güvence olmadan kredi verilemez, verilirse esnaf ta kooperatifte zarar eder batar. Bu para devletin temsilcisi olan bir bankadan alınıyor. Halk Bankası bize veriyor, biz de üyelere veriyoruz. Biz o parayı yasal mevzuatları yerine getirdiğimiz takdirde alıyoruz. Zaten mevzuata uygun davranmasak banka kredi vermez ve biz de üyelerimize bu kredileri dağıtamayız. Kredi kimsenin tekelinde değil ki birileri faizsiz kredi verebilsin. Kooperatifin işleyişinden ve bağlayıcı yasalardan haberdar olmayanların boş vaatlerine ve konuşmalarına itibar etmeyin.

-Siz bugüne kadar kaç esnafa destek verdiniz ve 22 yılda kaç esnafa ulaştınız?

7 Bin 500 esnafa ulaştık ve bunlara 190 milyon kredi sağladık. Yani şuan dışarıdaki toplam paramız bu. Bu para sürekli dönüyor.

-Tüm Türkiye’de pandemi dönemi yaşandı. Sizin o dönemde esnafa ne gibi desteğiniz oldu?

Esnafın kredisini yükselttik. Esnafa yardımcı olduk. Pandemi döneminde krediye başvuran her esnaf kredi aldı. Pamdemi sürecinde Halk Bankası ile yapılan görüşmeler sonuç verdi ve pandemi sürecinde esnafımızın taksitleri belli bir süre ertelendi. Yani ertelendi derken ödenmesi gereken taksitler bir sonraki taksitlerin üzerine bölündü ve bu şekilde esnafımız nefes aldı.

-Yeni dönemde de  adaysınız ve yeni dönemde küçük esnafa ve üyelere çağrınız nedir? Ne vaad ediyorsunuz?

Benim küçük esnafa verdiğimiz krediler devam edecek. Yine genel merkezimizle yaptığım görüşmeler oldu. Ben küçük esnafa hem iş yeri hem de ev yapmak istiyorum. Konut yapmak istiyorum.

-Başka yerde var mı bu proje?

Yok başka bir yerde. Hedefim bu projeyi gerçekleştirmek. Hem Valilikten hem de hazineden arsa bulabilirsem, evi olmayan küçük esnafları ev sahibi yapmak istiyorum. Hayalim hem konut hem de iş yeri yapmaktır. Kiraların yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Yüksek kiraları ödeyemeyen esnafımızın beli bükülmüş durumda. Bizim projemizde esnafımıza kendi dükkanını kurup kendi işletmesine sahip olmaktır. Mevzuata uygun bir yer bulduğumuzda bu projeyi hayata geçireceğiz. Plan ve projemizde hazır.

-Kaç iş yeri düşünüyorsunuz

 600 Civarında esnafa iş yeri düşünüyorum. Bu iki projeyi hayata geçirebilsem başkanlığı da bırakacağım.  Son hayalim üyelerime iş yeri yapmak ve konut kazandırmak. Bunu da yaptıktan sonra kendim bu göreve veda edeceğim.

-İlk etapta hazine arazisi uygun olursa 600 işyeri yapmayı planlıyorsunuz. Daha çok hangi esnafa yönelik olacak projeniz?

Karma  ve dar gelirli esnafa yönelik olacak. Bölgede benzeri olmayacak bir işyeri sitesini oluşturmak istiyoruz.

-Bugüne kadar en uzun süreli ‘Başkan’ oldunuz. Bu kapıya gelip kredi talebinde bulunan ve bu isteği kırdığınız oldu mu?

“HAKKIMIZ OLAN BİR İŞİN PEŞİNDEN KOŞTUK” “HAKKIMIZ OLAN BİR İŞİN PEŞİNDEN KOŞTUK”

Ben 22 senedir buradayım ve kimseye kapımı kapatmadım. Kim buraya geldiyse kapım sonuna kadar açık olmuştur. Ben ciddi bir kredi alırsam bundan esnaf da iyi bir şekilde yararlanır. Bazıları faizsiz kredi vereceğini iddia ediyor. Bakın böyle bir şey mümkün değil. Bir kere mevzuata aykırı bir şey. Kimse verdiği krediyi güvenceye almadan kredi vermez. Güvence şart. Bunu ben değil, yasa söylüyor. Bu para devletin parası. Bir esnafın da ne arabasını ne evini satmadım. İcralık olan esnafın yeri geldiğinde kredisini uzattık. Her türlü kolaylığı da sağladık. Hiç bir esnaf 'bize yardımcı olunmadı' iddiasında bulunamaz.

-15 Ocak’ta yapılacak esnafa çağrınız var mı ve son olarak neler söylemek istersiniz?

Ben hiçbir zaman hatır-gönül için kimseye kredi vermedim. Aracı da kabul etmiyorum. Ben de esnafım kredi alan da esnaftır. Esnafa kredi veririm aracıya gerek yok. Kimse kimseden üstün değildir. Bu benim prensibimdir. Hatır gönül için kredi vermiyorum. Benim kapım herkese açıktır. 22 Yıldır buranın kapısı kimseye kapanmamış. Buraya gelen boş çıkmamıştır. Bir esnaf çıksın ‘işimizi görmemiş’ desin. Kapı kapalıdır desin. 15 Ocak’ta yapılacak seçimde herkes gelsin, iradesini ortaya koysun. Oyunu kullansın. Esnafın lafa değil icraata, maceraya değil, hizmete sahip çıkacak.