**Kahramanmaraş merkezli depremlerin bazı binalarda hasar oluşturduğu Batman’da, ‘ağır hasarlı’ binalara yönelik raporların henüz sonuçlanmaması daire sahiplerini zor durumda bırakırken, birçok vatandaş da bulunduğu binalarda tespit için ilgili kurumlardan inceleme bekliyor.

DASK’TAN ÖDEME ALMAK
İÇİN RAPOR BEKLİYORUZ”
6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli depremlerin Batman’da bazı binalarda ‘ağır’, ‘orta’ ve ‘az’ düzeyde hasar oluştururken, vatandaşlar hala tespit komisyonunun raporunu alamadı. Batman kent merkezinde ağır hasarlı bazı dairler boşaltılırken, daire sahipleri uzun süredir sürecin tamamlanmasını bekliyor. Gazetemizin şikayet hattına başvuran bazı vatandaşlar: “Neredeyse 40 gündür hasarlı binalara yönelik sürecin tamamlanmasını bekliyoruz. Ağır hasarlı binalardaki dairelerimizden herhangi bir eşyamızı bile alamıyoruz. Çevre-Şehircilik İl Müdürlüğü’nün koordinesindeki süreç ne zaman netlik kazanacak bilmiyoruz. Raporlar tamamlanmadığı için DASK’tan da bir ödeme alamıyoruz. Mağduriyetler yaşıyoruz, süreçle ilgili açıklama bekliyoruz” dediler.

“SU VE TOPRAK KİRLENDİ” “SU VE TOPRAK KİRLENDİ”

TESPİT BEKLEYEN VATANDAŞLAR DA VAR
Bazı vatandaşlar ise deprem sonrası binalarındaki hasar durumunun belirlenmesi için başvurdukları Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden dönüş bekliyor. Bulundukları binanın akıbetini merak ettiklerini belirten bazı vatandaşlar da şöyle konuştu: “Depremlerin binamıza hasar verip vermediğini belirlemek için başvurduğumuz ilgili kurumlardan dönüş ya olmuyor ya da çok geç oluyor. Neredeyse 40 gün oldu, başvuruda bulunup ve hala tespit yapılmayan binalar var. Bu sürecin de hızlandırılmasını istiyoruz.” (Barış Arslan)