**Mardin’deki programın ardından eşi ve oğluyla birlikte Hasankeyf’te stres atan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, çoban Ali’nin flüt ve şarkılarına eşlik etti. Tarihi ilçe Hasankeyf’e hayran kalan Davutoğlu; “Hasankeyf, insanlık mirasıdır” dedi.



ESKİ DOKUMACIDAN HALI ALDI
Önceki akşam Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’e çıkarma yapan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, yıllardır dokumacılık yapan Cemil Ayhan’la sohbet etti. Halı alan Davutoğlu, eski Hasankeyf çarşısında bazı esnaflarla hatıra fotoğrafı çekti.  Mardin'deki konuşmasından sonra Davutoğlu, eşi Sare ve oğlu Mehmet ile birlikte Batman'ın, Ilısu Baraj Gölü altında kalacak antik kenti Hasankeyf'e gelerek tarihi mekanları gezdi. Eski Başbakan Davutoğlu'nu, Batman Valisi Ahmet Deniz, Hasankeyf Kaymakamı Faruk Bülent Baygüven ile bazı yetkililer karşıladı. Hasankeyf eski çarşısında esnafları dolaşan Davutoğlu, vatandaşlarla sohbet etti. Hasankeyf'in eski kilim ustalarından 85 yaşındaki Cemil Ayhan ile tezgah başında sohbet ettikten sonra el dokuması bir kilim alan Davutoğlu, El-Rızık Camisi'nde ikindi namazını kıldıktan sonra tarihi kaledeki bazı mekanları gezdi.



"HASANKEYF KÜLTÜRLERİN YAŞANDIĞI MEKANDIR"

Hasankeyf'teki tarihi her zaman hayranlıkla izlediğini ifade eden Davutoğlu, "Buradaki kültürel zenginliği görmek kadim kültürümüzün işaretlerini, burada bizzat şahit olmak büyük bir mutluluk vermiştir. Devlet hayatında da her zaman Hasankeyf'in korunması ve gelecek nesillere bu zenginliğin aktarılması için gayret göstermeye çalıştık. Hasankeyf her şeyden önce insanlık mirasıdır. Asırlardan beri gelen çok büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Hasankeyf bu medeniyetlerin birbirine aktardığı kültürün yaşandığı bir mekandır" dedi.



“DOĞAL YAŞAMI GÖRDÜK”
Eski Başbakan’ın eşi Sare Davutoğlu ise tarihi ilçede gerçek doğal bir yaşamı gördüklerini belirterek; "İnsanların tabiatla uyumlu ve tabiattaki her şeyi değerlendirerek, çok güzel bir hayatı yaşadıklarını gördük. Elbette zaman değişiyor, şartlar değişiyor. Burada yaşanmışlıkları inşallah güzel bir çerçevede hem müzemizde hem de kalenin gezilebilir hale getirilebilmesiyle yaşamış olacağız" diye konuştu.



DAVUTOĞLU ÇİFTİNE ÇOBAN ALİ MORALİ
Tarihi mekanları gezdikten sonra Hasankeyf kanyonu ile mağarada, 'Çoban Ali' lakaplı Ali Ayhan'ın şarkılarını dinleyen Davutoğlu çifti, tarihi mekanları gezerek günün stresini attı. Hasankeyf kanyonunda gördüğü kuzuyu seven Davutoğlu, kuzuyu kucağına alarak bir süre tuttu. Daha sonra Çoban Ali'nin flüt dinletisi ve 'Mardin kapısından atlayamadım', 'Bitmez bu sevda', 'İki dağın arasında kalmışım' şarkılarına alkışlarla eşlik eden Davutoğlu, kalede bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.  Davutoğlu, Hasankeyf'teki gezisinin ardından Mardin'e geri döndü. (Reşat Yiğiz)