*14 Yıllık Oto Galericiler Sitesi’nin satışının gerçekleşmesinde büyük çaba gösteren Site Başkanı Mehmet Can Barış, Galericiler Sitesi’nin dününü-bugününü özetledi. Başkan Barış, “Zor dedikleri sitenin satışı yapıldığı için esnaf da biz de mutluyuz” dedi.

*Site’de bir işyerinin üyelere 550 bin TL’ye mal olduğunu belirten Barış, “Hakkımız olan bir işin peşinden koştuk. Arsa fiyatı biraz bize yüksek geldi. Her üyeye 195 metrekare düşecek. Site’yi yakında bir sürede de güzelleştireceğiz” diyor.

-Sizi tanıyabilir miyiz?

Kozluk ilçesinin Kahveci köyünde doğdum. 40 Yıldır Batman’da yaşıyorum ve esnaflık yapıyorum. 2008 Yılında Oto Galericiler Sitesi’ne taşındım.

-Oto galericiler sitesinde yıllardır esnafın sıkıntısı vardı. Esnaf kendi yaptığı işyerine sahip olamıyordu.  Siz ve yönetiminiz bir ilk başardınız. Bu ihale süreci ve satışın gerçekleşmesi için neler yaptınız?

Çok uğraş verdik. 14 Yıl önce bulunduğumuz oto galericiler sitesine taşındık. 150 işyeri ile buraya geldik. 123 oto galerici, 20 nakliyeci ve 7 de lastikçi olmak üzere 150 esnaf var. Nakliyeciler bizden önce buraya geldi. Burada 72 dükkanı Belediye yaptı. 52 Dükkanı da esnaf yaptı. Biz Belediye’ye kira ödedik. Tabi 2007’de burası Milli Emlak’a geçti.

-Siz buranın şekillenmesi için önceki Belediye Başkanvekili Ertuğ Şevket Aksoy’a gittiniz. Yine bir önceki Vali Hulusi Şahin ile görüştünüz.  Buranın satışının size yapılması için ne yaptınız?

İlk Milli Emlak’a giderek alım için başvurduk. Sonra imar barışı çıktı. O süreçte müracaat ettik. Eski para ile Yaklaşık 700 bin lira yapı kayıt yapı parası verdik. Aradan bir yıl geçti ve dilekçemize ‘red’ kararı verildi. Biz de mahkemeye başvurduk. Tabi burası 2020’de tekrar Belediye’ye geçti. 10 yıllığına Belediye, burayı Milli Emlak’tan kiraladı. Tabi o süreçte biz de burayı satın almak için Eski Vali Hulusi Şahin’e başvurduk. Vali Şahin, burayı satın almamız karşılığında Milli Emlak ile yaptıkları kira sözleşmesini iptal edeceklerini ifade etti. Belediye sözleşmeyi iptal edince biz de alım için başvurduk. 2021’de burası için fiyat biçildi.

-Arsanın dönüm fiyatı ne kadardı?

Tabi arsanın dönümü 1 milyon 350 bin liraydı. Toplam 39 milyon kadar bir fiyat. Bürokratik işlemlerin ardından burası TOKİ’ye devredildi. Bunun üzerine Milletvekili Ziver Özdemir ile beraber TOKİ’ye gittik ve burayı satın almak için başvurduk. TOKİ de burası için fiyat biçti. 74 Milyon lira kadar. TOKİ bazı şartlar getirdi. Bu şartlardan ötürü de kimse ihaleye girmedi. Burası zaten bizim hakkımızdı ve hakkımız olan bir şeyin peşinde koştuk.

-Her üye ne kadar verecek?

Şuan buranın her bir üyeye 550 bin lira maliyeti oldu.

-Tahmin ettiğiniz bir rakam mıydı?

Arsa için biraz fazlaydı. Rakam bize yüksek geldi.

-Her bir işyerinin alanı ne kadar?

Arsayı 150’ye böldüğümüzde herkese 195 metrekare düşüyor.

-Bu süreçte esnaf için ne çalışma yapılacak?

Biz burayı ‘Kooperatif’ adına alıyoruz. Kooperatif adına alınca da herkes Kooperatife ortak oluyor. Herkes dahildir. Burayı aldık ve herkes ortak. Herkes kendi yerini işletecek.

-Burayı almayı başardınız.  Bundan böyle siz önümüzdeki süreçte ne yapmayı düşünüyorsunuz? Burası yetiyor mu?

Burada 3 site var. Çarşıda da kimse kalmadı. Eski esnaf arkadaşların çoğu burada. Burası dışında iki tane daha oto galericiler sitesi daha var.

-Hayırlısıyla burası sizin ve siz bu süreçte büyük zorluklar çektiniz. Ankara’ya gittiniz. ‘Olmaz’ diyenlere rağmen siz çok çalıştınız.

Ben ve yönetimdeki arkadaşlar işimizi gücümüzü bıraktık ve bu işin peşine düştük. İnanın bazen arabaların fiyatını bile bilmiyorduk. O derece bu işe yoğunlaştık.

-Çok kararlıydınız, başarılı olacağınızı kestirebiliyor muydunuz?

Evet bunu başaracağımıza inanıyorduk. Kararlıydık çünkü.

-Peki Başkanım, burayı satın aldınız ve bundan sonra Site için bir çalışmanız olacak mı. Burayı daha güzelleştirmek adına bir yenilik yapacak mısınız?

Yenilik olacak inşallah. Daha düzenli olacak burası. Kapıları yapacağız. Tek tip şeklinde burasını daha güzel ve güvenli bir hale getireceğiz.

-İkinci el piyasada otomobil sektörü nasıl, satış oluyor mu?

“BATMAN RAFİNERİSİ BÜYÜYECEĞİNE KÜÇÜLDÜ” “BATMAN RAFİNERİSİ BÜYÜYECEĞİNE KÜÇÜLDÜ”

Biz de şaşırdık kaldık. Bir gün bakıyoruz piyasa durgun, başka bir gün iyi. Önümüzü göremiyoruz. Şu an bir yükseliş söz konusu. Araba sektöründe çok sıkıntı var. Araba gelmemesi ve kurların oynak olmasından artık kimse aracını satışa çıkarmıyor.

-Esnaf çok mu zor durumda

Evet esnaf olarak çok zor durumdayız. Bu hafta sattığımız arabayı haftaya 20-30 bin lira farkla alabiliyoruz. Biz fiyatlara yetişemiyoruz. Esnaf olarak bizim paramız pul oldu. İkinci el araçlara bir talep var, sıfır araç bulunamadığı için ikinci el piyasasına gelip araba soran var ama İkinci el araçların da fiyatları yükseldi. Araba sektöründe çok sıkıntı var, araba gelmemesi, kurların oynak olmasından dolayı birçok araba sahibi aracını satmıyor.

-Gidişatı nasıl görüyorsunuz?

Gidişat şu anda iyi değil. Esnafımız önünü göremiyor. Yeni araç gelmemesi piyasayı bu hale getirdi. Birçok araba sahibi ‘fiyat artıyor, satmamayım’ bekleyişinde. Yıllardır bu işi yapıyoruz, ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz. Müşteri araç satmaya çalışıyor, sonra düşünüyor acaba uygun mu verdim diye. Birçok araba sahibi aracını satışa çıkarmak istiyor ama korkudan da aracını satamıyor. İkinci el otomobil piyasasında da ciddi bir belirsizlik var. Şu anda duygusal bir ortamda ticaret yaptığımızı sanıyoruz ama alım gücü düşük.