TARİHE TANIKLIK ETTİLER

Batman Lisesi Kurucu Müdürü Gülpaşa Sezer, 50 yıl öncesinin Batman’ının kabuğuna sığmayan kent olduğunu söyledi.

21 Mayıs 2020 Perşembe 16:32
3492 Okunma
TARİHE TANIKLIK ETTİLER

Batman Lisesi Kurucu Müdürü Gülpaşa Sezer, 50 yıl öncesinin Batman’ının kabuğuna sığmayan kent olduğunu söyledi. Sinop’tan ‘gönüllü’ olarak petrol kentine geldiğini belirten ‘efsane müdür’ Sezer: “Batman’da öyle güzel bir ortam vardı ki anlatamam. 10 Yıldan daha fazla kalmak istedim ama Milli Eğitim Bakanlığı bana Ankara’da görev verince mecburiyetten ayrıldım. Batman’da herkesten iyilik gördüm. Batman’da ilk eğitim sezonuna 96 öğrenci ile başlamıştık” diyor.

1981 ile 1983 yılları arasında Batman Kaymakamlığı yapan emekli Vali Hayrullah Yıldız: “Hem kaymakamlık hem de Belediye Başkanvekilliğini bir arada yürüttüm. O yıllarda Hazine’nin değerli arazilerini aracılar yüksek fiyatlarda başkalarına kiralıyordu. Toprak aracılarını devreden çıkarınca beni Ankara’ya kadar şikayet ettiler. Fakat haklı çıktım. Batman’da güzel işlere imza attık” dedi.

SEZER: “BATMAN, 50 YIL ÖNCE DE
DİNAMİK BİR İLÇEYDİ”

Sinop Lisesi’nde Müdür Baş Yardımcısıyken Batman’da ‘ilk’ lisenin kurulmasıyla petrol kentinin yolunu tutan efsane eğitimci Gülpaşa Sezer, 1960 ve 70’li yılların Batman’ını anlattı. Eğitimcilikte en güzel yıllarının Batman’da geçtiğine dikkat çeken Sezer: “Askerliğimi 1961-1963 yılları arasında Siirt’te 43. Suvari Alayı’nda yaptım. O zamanlar süvari birliği vardı. Siirt’e giderken, Batman’ı tam 59 yıl önce görmüştüm. Bir gün o şirin ilçede eğitimcilik yapacağımı hayal edememiştim. Ama Sinop’ta görev yaparken, Batman Lisesi’nin programa alındığı açıklandı ve Bakanlıktan bana kurucu müdürlük teklif edilince kabul ettim. Severek geldiğim Batman, o zamanlar 8 yıllık bir ilçeydi ama teşkilatları oturmuştu. Petrol sektörleri ayrı bir hava vermişti. Binlerce işçi çalışırdı. Batman çok canlı bir yerdi, Siirt’ten daha hareketliydi” dedi.

“BATMAN VE ÖĞRENCİLERİMLE
GURUR DUYDUM”
50 Yıl öncesinde Batman Lisesi öğrencilerinin kıyafetlerinin örnek renklerinin hala gözünde canlandığını ifade eden Sezer, şöyle devam etti: “96 Öğrenci ile başladığım 1965’te ilk öğretim döneminde 66 öğrencim takdirname aldı. Çoğu üniversiteye yerleşti. Her zaman söylerdim notlar benim için silah değildi. Önemli olan öğrencilerin yetişme tarzıydı. Öğrencilerimi kolay kolay bütünlemeye bırakmazdım. Öğrenciler derslerine motive olduklarında bir üst sınıfa geçerlerdi. Batman’da görev yaptığım sürede hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadım. Batman ve öğrencilerimle hep gurur duydum.”

“BAKANLIĞIN TEKLİFİNİ
GERİ ÇEVİREMEDİM”

1975 Yılının Temmuz ayında Batman’da ayrıldığını belirten 77 yaşındaki Gülpaşa Sezer: “Milli Eğitim Bakanlığı’ndan teklif aldım. Dönemin Siirt Valisi Turan Beyazıt’tı. Atamam Ankara’ya çıkmıştı ama Vali bey beni bırakmıyordu. O yılın eğitim sezonu sonuna kadar beni Batman’da tuttu. Bakanlıkta 3 yıl görev yaptım. Daha sonra özel dershane dönemim oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 5 yılda tamamladım. O dönemler öğretmenlik ve hukuk bir arada olabiliyordu. 16 Yıl süreyle Ankara Barosu’na kayıtlı üyeydim. Son iki yılda emekliliğe ayrıldım. Hukukçuluk döneminde suya sabuna dokunulmayan davaları üstlenmeyi tercih ettim. Cinayet davalarına da asla girmezdim” diye konuştu.

“YAZ GECELERİMİZ TPAO
TESİSLERİNDE GEÇERDİ”

Batman Lisesi’nin efsane Müdürü Gülpaşa Sezer, sıcak yaz mevsiminde de kent sakinleri gibi eğitimcilerin de dinlenmenin adresi olarak gördükleri TPAO tesislerinde vakit geçirdiklerini söylüyor ve ekliyor; “50 Yıl öncesinde TPAO tesislerinde üç havuz vardı. Aile, işçiler ve bekarların havuzlarının etrafında insan kalabalığı oluşurdu. Yaz gecelerinde sohbetler gece yarısına dek sürerdi. Batman’da sosyal hayat çok canlıydı. Bazen hafta sonları Arıkanlı’ların sinemasına giderdik. TPAO’nun eski Bölge Müdürlerinden Sürreya Ekim, lisemizin ihtiyacını giderirdi. Petrolcüler eğitimcilerin dostuydu. Dönemin TPAO yöneticilerinin çocukları da okulumuzda eğitim gördükleri için TPAO yöneticileri bir dediğimizi iki etmezlerdi. Okulumuzun ihtiyacını TPAO giderirdi.”

“HERKESTEN İYİLİK GÖRDÜM”
50 Yıl öncesinin petrol kentinin her şeyini özlediğine işaret eden emekli eğitimci ve hukukçu Gülpaşa Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Batman ile ilgili o kadar güzel anım var ki, hangisini anlatsam bilemiyorum. Düşünün 50 yıl öncesinde kız öğrenci sayısı erkek sayısı kadardı. Disiplinli ve çok çalışkan öğrencilerim vardı. Zamanımın bir bölümü şiir yazmakla geçerdi. Aynı zamanda şairliğim de var. O dönemler Batman’ın duayen gazetecilerinden merhum Haluk Yargıcı’nın Raman Postası gazetesinde ‘Gönülden Sesler’ köşesinde şiir yazardım. Bazı kurumlardan şiirlerime mansiyon ödülü verilirdi. Batman’ın eski gazetecilerinden Haluk Yargıcı, Nazım Sözken ve Hüsamettin Turan ile güzel anılarımız oldu.”

80’LERİN KAYMAKAMI…
Batman’da 1981 ve 83 yılları arasında hem Kaymakamlık hem de Belediye Başkanvekilliği yapan Hayrullah Yıldız da Batman Çağdaş’a konuştu. 1981 Yılının başında Burdur’un Bucak ilçesinden Batman’a atanan ve Vali olarak emekli olan Yıldız: “Göreve başladığımda emekli Albay Necdet Çakan Işık, Belediye Başkanvekilliğini yürütüyordu. Göreve başlar başlamaz aynı zamanda yerel yönetime de baktım. O dönemler Batman’ın nüfusu 120 Bin civarındaydı. Bağlı olduğumuz Siirt’ten iki-üç kat büyüktük. Batman’ın lokomotifi olan TPAO’dan aldığımız destekle ilçenin bazı sorunlarını da çözüyorduk. Görevimin üzerinden neredeyse 40 yıl geçti. 1983’ün sonlarında ayrılmaya çalışırken dün gibi hatırlıyorum; Batman Çağdaş Gazetesi’nin de yayın hayatına başlaması için dilekçesi bize ulaştı. O dönemler gazetelerin yayınlanmasına hemen izin verilmezdi. Benden sonra Erdal Aksu döneminde gazeteniz yayın hayatına başladı” dedi.

“HAZİNE TOPRAKLARINI
ARACILARDAN KURTARDIK AMA…”

Üç yıl süreyle görev yaptığı Batman’da yerel yönetimde iz bırakan çalışmaları da gerçekleştirdiklerini belirten emekli Vali Yıldız, şöyle devam etti: “Batman’da birçok anım oldu. O zamanlar Kaymakamlığın kısıtlı bütçesine rağmen amatör olsa da Petrolspor’a maddi ve manevi desteğimizi eksik etmezdik. Maçlarda Petrolspor’u yalnız bırakmazdık. İlçede tabu yıktığımız çalışmalardan biri de Batman’a yakın köylerde Hazine’ye ait verimli arazileri kiralayıp, yüksek fiyatlarla başkalarına veren bir aracı ekibini ortadan kaldırdık. Milli Emlak’tan kıymetli arazileri düşük bedelle alan toprak aracıları ile öyle bir mücadele ettim ki beni ta Ankara’ya kadar şikayet ettiler. Sonradan müfettişler yaptığım uygulamanın doğru olduğuna kanaat getirdiler ve takdir edildim. Üç yıllık görev süremde Batman’a yararlı hizmetler verdiğime inanıyorum. Hala Batman’da unutamadığım tüm dostlarımın mübarek Ramazan bayramını içtenlikle kutluyorum.”

Son Güncelleme: 21.05.2020 18:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ramazan Pilatin 2020-05-21 20:28:27

Gülpaşa hocanın Batman'a eğitimci olarak gelmesi öğrencilerin eğitime olan inancının artmasına sebep olmuştu. Disiplin ancak eğitimci inceliği ile öğrenciye verilen değeri hissedilirdi. Unutulmayacak bir değerdir. Kendisine sağlık ve huzur diliyorum.

Avatar
Hayrullah Bulut 2020-05-21 20:19:03

Sn. Çağdaş gazetesi çalışanları;sizleri ALLAHIN selamı ile selamlarım. Mübarek Kadir gecesinde Batman lisesi kurucu müdürü Sn. GÜLPAŞA Sezer hocamı Kandil münasebeti ile aradım ve kendisi Batmanı çok özlediğini belirtip Tüm Batmanlılara ve bilhassa öğrencilerine selamlarını iletti. Benim naçizane görüşüm Batman lisesinin bulunduğu caddeye bu değerli müdürümüzün isminin verilmesi ve sizin aracılığınız ile bunu kamuoyuna paylaşmanızı hasseten rica ederim. Selam ve muhabbetlerimle