“ŞEHRİ BİR YÜZÜK GİBİ ÇEVRELEYECEĞİZ”

Batman Valisi ve Belediye Başkanvekili Hulusi Şahin, Batman Çağdaş’ın ‘Bayram özel sayısı’na konuk oldu. Batman’ın yeni imarı, 500 yataklı hastane, OSB, İluh ıslahı ve Hasankeyf’in yeni süreciyle ilgili birçok soruya Şahin’den net yanıtlar geldi.

“ŞEHRİ BİR YÜZÜK GİBİ ÇEVRELEYECEĞİZ”

Batman Valisi ve Belediye Başkanvekili Hulusi Şahin, Batman Çağdaş’ın ‘Bayram özel sayısı’na konuk oldu. Batman’ın yeni imarı, 500 yataklı hastane, OSB, İluh ıslahı ve Hasankeyf’in yeni süreciyle ilgili birçok soruya Şahin’den net yanıtlar geldi.

21 Mayıs 2020 Perşembe 17:13
9596 Okunma
“ŞEHRİ BİR YÜZÜK GİBİ ÇEVRELEYECEĞİZ”

Yeni imar çalışmalarının bayram sonrası hızlanacağını belirten Vali ve Başkanvekili Şahin: “İmar peyder pey yapılacak. En sorunsuzdan en sorunluya doğru bir sıralama içerisinde ama neticede büyük fotoğrafımız; şehri bir yüzük gibi çevrelemek” dedi.

“İMAR İÇİN İLK FİKRİ
VERMİŞTİK AMA…”

Batman Çağdaş’ın geleneksel hale getirdiği ‘Özel bayram sayısı’na konuk olan Vali ve Belediye Başkanı Hulusi Şahin, önemli açıklamalarda bulundu. Gazete yöneticilerimiz Arif Arslan ve Barış Arslan’ın sorularını yanıtlayan Şahin, kentin kangrenleşen sorunlarından imarı ‘bütüncül’ yaklaşımla çözmek istediklerini söyledi. Yeni imar çalışmalarını hızlandıracaklarını belirten Vali ve Başkanvekili Şahin: “Göreve geldiğim ilk günlerde Ertuğ bey döneminde Toprak Koruma Kurulu’nun önüne imar çalışması gelmişti. Özellikle hal kavşağından Güney Çevre yoluna bağlantının yapılması ve oradaki alanların imara açılmasıyla alakalı. O zaman ilk olarak harita karşımıza çıktığında dedim ki ‘Bu şehri Turgut Özal Bulvarına mahkum olmaktan kurtarmamız’ lazım. Bu şehri bir yüzük gibi dört bir tarafından çevirmemiz lazım. Bir çalışma yapın demiştim o zaman. Öyle bir çalışma olsun ki eski Tekel kavşağından yeni havaalanı kavşağına, oradan da Memur-Sen TOKİ’ye, devamında da çöp kavşağına doğru şehri kuşaklayacak bir bulvar çalışması yapalım ki bu çalışma Turgut Özal bulvarının yükünü hafifletelim demiştim. O zaman o talimat doğrultusunda Belediye İmar Müdürlüğü bir çalışma başlatmıştı. İlk fikri vermiştik ama istediğimiz hızda gitmiyordu” dedi.

YENİ İMAR ÇALIŞMALARI
BAYRAM SONRASI

Şahin, şöyle devam etti: “Geçtiğimiz günlerde Toprak Koruma Kurulunu topladık ve o kararları çıkardık. Önceki Belediye döneminde kurula gelip de bizim reddettiğimiz bir imar yok. Onların eksikliği vardı. Fakat şimdi süreci hızlandırıyoruz. Bayramdan sonra imar firmasını çağıracağız. Tarif ettiğimiz şekilde süratle imar çalışmasının yapılmasını isteyeceğiz. Tabi imar peyder pey yapılacak. En sorunsuzdan en sorunluya doğru bir sıralama içerisinde ama neticede büyük fotoğrafımız şehri bir yüzük gibi çevrelemek. Birinci etapta; hal önünden Güney Çevre yoluna olan yolu tamamlayıp tüm imarını bitirip, 18’i uygulayıp, o yolu sene sonu itibariyle açmak istiyoruz. Hedefimiz 2020 içinde ilk etabı tamamlamak.”

“YATAY MİMARİ İSTİYORUZ”
Yeni imarda yatay mimari istediklerini ifade eden Şahin: “Körük ile ilgili de çalışıyoruz. Diğerleri biraz zaman alabilir ama etap etap bunu yapacağız. Şehrin dört bir tarafını kuşaklıyoruz. Petrolkent tarafı, biliyorsunuz hastanede o bölgede. Erköklü’nün olduğu bölgede de imar yapıyoruz. O bölge hastaneyle birlikte daha hızlı yapılaşacaktır. Öbür bölgeler daha sonra gelecek, çünkü henüz hiçbir çalışma yok. Orası da yapılacak. Şehirleşme açısından da uygun bir bölge. O bölgede katlı yapı istemiyoruz, yatay mimari istiyoruz. Bazı bölgelerde katlı olabilir. Bunlar daha çok ana caddeye cephe olanlarda olur. Fakat kimse hayal kurmasın, kimseye 15 katlar felan vermeyiz. Daha düşük katlı binalar düşünülebilir. Bizim yaklaşımımız bütüncüldür. Hiçbir dönemde imara böyle bakılmamış. Şehrin tamamındaki imar sorununu çözeceğiz” dedi.

“YENİ HASTANEDE SORUN YOK”
Yeni şehir stadyumu yakınına yapılacak 500 yataklı hastane sürecinin sorunsuz ilerlediğini de kaydeden Vali ve Başkanvekili Şahin: “Hastane kendi seyrinde sorunsuz devam ediyor. Proje bittikten sonra yapım ihalesi başlayacak. İlk geldiğimde 87 dönümlük alan ayrılmıştı, ancak ‘olmaz’ dedik. AFAD’ı ordan çıkardık. Ordan elde ettiğimiz metrekareyi birleştirdik 113 dönüme çıkardık. İyi ki de çıkardık, çıkarmasaydık 100 dönümden aşağı alana 500 yataklı hastane verilmezdi, yeniden düzenleme gerekecekti” diye konuştu.

“BATMAN, SANAYİLEŞME ATAĞINDA”
Batman’da sanayinin hızlı büyüme kat ettiğini belirten Şahin, ‘OSB’lerin mücadelesini veriyorum’ dedi. Kente yeni OSB’leri kazandırmanın derdinde olduklarına işaret eden Vali Şahin: “Batman, 90’lı yıllarda yaşadığı intikayı yaşamasaydı, bugün nüfusu 1 Milyonlara ulaşmış, Gaziantep gibi üretim üssü olan parmakla gösterilen bir şehir olurdu. Fakat 90’lı yılların o çatışma ortamı maalesef Batman’da bir kesintiye neden olmuş. Aslında ilçeyken büyüme yavaş olur ama özellikle 2005’lerde yeniden bir büyüme trendine girmiş. Şu anda çok hızlı bir sanayileşme atağında. Türkiye’de olmayan bir hız bu. Bakanlıklarda bunu anlatıyoruz. 630 Dönüm genişleme yaptık doldu, 1370 genişleme yapıyoruz onun da müşterisi hazır. O’nu da dağıttıktan sonra en az 100-150 sanayici daha bizden arsa bekleyecek diyorum, şaşırıyorlar. Türkiye’de az görülen bir şey, Sanayicilerin yoğun ilgisi bize şevk veriyor.

“VİZYONUMUZ 50 BİN
OSB İSTİHDAMI”

5 Yıllık OSB vizyonunu da Çağdaş’a açıklayan Vali Şahin, şöyle konuştu: “Şimdi de 2. OSB için yoğun çalışma içindeyiz. Onu da yetiştirmek istiyorduk, inanıyorum yetişecek. Bunların devreye girmesiyle 25-30 Bin mevcut OSB, bir 25-35 bin de 2. OSB’de, önümüzdeki 5 yılda hedefimiz 50 bin istihdam. OSB dışı da var. Onu saymıyorum. 50 Bin OSB istihdamı bizim vizyonumuz. Bunu yapmamamız için hiçbir sebep yok.  OSB’lerin mücadelesini veriyorum. İş, aş üretmemiz lazım. Ekmeği büyütürsek tüm meseleler çözülür. Tüm mesele ekmektir. Sonrası çözülür. Hayvancılık OSB ile alakalı maalesef yer sorununu bir türlü aşamadık. Köylülerimizi ikna etmede büyük problemler yaşıyoruz. Köylümüz bunun kötü bir şey olduğunu zannediyor. Oysa ki orada en az 500-1000 kişi çalışacak. Bir köyün hudutlarında 1000 kişinin çalışması o köye kötülük getirir mi? İki güzel yer bulduk. İkisine de komşu köylüler itiraz ettiler. Halbu ki Tarım Bakanımızın da Batman ziyaretinde bize sözleri vardı. Yeri bulabilirsek hemen yapabilecek bir durumdayız. Tekstil ihtisas OSB, 2. OSB’den hemen sonra olacak. Yeri ile ilgili bir sorun yok. Batı Raman kampüsünün yanındaki Hazine arazisi. 2. OSB bittiğinde oraya devam edilecek. 2. OSB, Çevrimovanın üst tarafında. Yaklaşık 5 Bin dönümlük alanda olacak.”

 “İLUH ISLAHI BÜYÜK BİR PROJE”
Kentin 50 yıllık kanayan yarası İluh deresi için Bakanlık’tan ‘yeşil ışık’ aldıklarına da değinen Şahin, şöyle devam etti: “Büyük bir proje. Sayın Bakanımıza arz ettik. Olumu baktılar, çalışılması için talimat verdiler. Fizibiliteler yapılıyor, mülkiyetler çıkarılıyor. Bunun dışında Bakanımız TOKİ’ye bir talimat verdi. ‘Rezerv alan bulun yeteri kadar konut üretin’ diye. Orada bir dönüşüm olunca rezerv konut ihtiyacı olacaktır. Fakat İluh’un ıslanı hemen olabilecek bir çalışma değil.”

BATMAN’A YENİ SU DEPOLARI
Zaman zaman elektrik kesintilerinden kaynaklanan içme suyu ile ilgili de açıklamalarda bulunan Vali ve Başkanvekili Şahin, yeni yapılacak çalışmalara  da dikkat çekerek; “Geçenlerde BASKİ’ye ve su depolarına gittim. Toplantıda dedim ki ‘niye elektrik kesilince su kesilir’ diye? İzah istedim. Jeneratör olması lazım. 4 Jeneratör var koca koca, 5 yıldır devreye alınmamış, orda yatıyor. Bir tanesi de bozulmuş. Parası verilmiş ama jeneratörler bağlanmamış. Dediler ki gücü yetmiyor. Yettiği kadar dedim. Şimdi hazırlık yapıyoruz. Elektrik olmasa bile çalışacak kurulu güç çalışması yapıyoruz. Bir çalışma daha yapıyoruz. O’nu Siyasal Fakülteler mezunu biri mi düşünecekti bu kadar mühendis varken. ‘Ne kadar sürede depolar dolup boşalıyor’ diye sordum. Gördük ki 24 saatin nerdeyse 20 saati pompalar çalışıyor. Yani depo kapasitemiz yeterli değil. Halbu ki yeterli depomuz olsa gece yarısı çalıştırmaya başlasak saat 06.00’ya kadar da dolsa şehir ordan suyu içse biz ne kadar elektrik tasarrufu yaparız; yüzde 50. Çünkü gece yarısı enerji indirimli. Yeni depolar için hazırlık yapılıyor. Çamlıtepe’de yeni depolar yaparak, kuyuları gece çalıştırarak hem elde su stoğumuz olacak hem de çok ekonomik olarak kuyular kullanılacak” dedi.

“BATMAN, TURİZMDE
CAZİBE MERKEZİ OLABİLİR”

Yeni Hasankeyf ile birlikte Batman’ın turizm potansiyelinin artacağına dikkat çeken Vali Şahin, yatırımcılara 5 yıldızlı otel yapımı için de tavsiyelerde bulundu. Şahin, şöyle konuştu: “Hasankeyf’te müthiş bir göl oluştu. Toplantı üstüne toplantı yapıyoruz. Oradaki yapılaşmayı da kontrol altında tutmak için çalışıyoruz. Ayrıca göl üzerinde de kaçak faaliyetlere izin vermeyeceğiz. Bizim gayretlerimizle oradaki yüzer limanı 3’e çıkardık. Bölge insanının da kullanacağı liman oluşturduk. Tüm tekneler kayda alınacak. Ticari faaliyetlerin tümü kayıt altında olacak. 5 Yıldızlı oteller açısında hızlı bir hamle olması lazım. Bunu yaparsa Batman, Hasankeyf’in zenginliğinden faydalanır. Aksi halde turistler transit geçiş yapar. Batman merkezde turistleri cezbedecek cazibe merkezleri yapmamız lazım. Bu konuda epeydir çalışıyorum. Uluslararası sanatçımız Ahmet Güneştekin’in Çağdaş Sanatlar Müzesi var mesela. Bu olursa Batman için bir prestij kaynağı olur. Tahmin ediyorum 20-30 Milyon dolarlık bir proje. Yine TPAO’nun, Petrol Müzesi projesi var. Bunlarla Batman kendi dinamikleriyle turistler için cazibe oluşturabilecek. Bunu yapabilirsek destinasyon içine merkezi de yazacağız. TPAO’nun müze projesi çiziliyor. Perpıra köprüsü de turizme katkı sunacak. Morkiryakus mesela, müthiş bir eser. Müdahale etmeseydik yıkılacaktı. Orda da bir faaliyet yapılabilecek. Süryani cemaatini de dahil etmeyi düşünüyoruz. Ama cemaatleri yoksa bir takım faaliyetler yapmak istiyoruz.”

 “TEKNOKENT İLE ÜNİVERSİTEMİZ GELİŞİR”
Batman Üniversitesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Şahin, ‘teknokent’in üniversiteyi geliştireceğini söyledi. Vali Şahin: “Teknokent ilana çıktı. Onun varlığı burada üniversite mezunu, özellikle bilişim ve teknik alanda gençlerimize bir kuluçka merkezi vazifesi görecek. İnovatif faaliyetler yapılacak. Şehir için çok önemli. Batman’ın tercih edilmesiyle ilgili sorunlar var. Petrolden ötürü bir mühendislik üniversitesi olarak planlanmış. Öyle olunca mühehdislik fakülteleri öğrenci az alır. Bizler eğer bu teknik eğitimi geliştirebilirsek özellikle yüksek lisans ve doktora alanlarında bir çalışma yapılabilirse o zaman işler değişir. Teknokentin gelmesiyle beraber, mühendislik okumuş, teknokentte yer edinmiş genç mühendisler oluşturabilirsek o zaman cazibe merkezi olursunuz. Yani taşıma suyu ile değirmen dönmez. Dışarıdan öğrenci gelsin, esnaf para kazansın yaklaşımı doğru değil.  Öncelikli olarak burayı öğrenciye cazip hale getirmek, burada çok kaliteli mühendisler yetiştirmek ve istihdam edildiği bir yapıyı oluşturmak lazım. Bunu yaparsak dışardan da öğrenci gelir. Eğitim, herkesin taşın altına elini koyduğu bir yapıdır. Herkesin desteğiyle büyür. Başarılı üniversiteler de böyle olmuştur. Şu anda Batı Raman kampüsümüzde güzelleşiyor. Yeni hamlelerle beraber üniversite daha iyi yolda gidecektir” dedi.

 “27 YILDIR AİLEMLE
BAYRAMI GEÇİRMEDİM”

Geçmişteki bayram anısını da Çağdaş ile paylaşan Şahin: “Bayram anılarım genelde çocukluğumla alakalı. Aslen Trabzonluyuz ama 70 yıl önce rahmetli dedem Haymana’ya yerleşmiş. Dedem ile ninemin mezarları orada. Onlar orda yaşardı biz Ankara’da otururduk. Biz Ankara’dan Haymana minibüsleriyle giderdik. O zamanlar minibüslerde sigara içiliyor. Midemiz bulana bulana giderdik. Haymana bir yayladır, Ağustosta bile sabah namazına kalktığımızda buz gibi suyla üşüye üşüye abdest alır bayram namazına giderdik. Sonra da elimizden tutarlardı mezarlıklara götürürlerdi. Mezarlık yolunda eş, dost ve akrabaları ziyaret ederdik. Gözümün önüne hep o manzaralar geliyor.  Bizim mesleğimiz, kendi ailenizle özellikle büyüklerinizle bayram geçirmenizi engelleyen bir meslek. Vatandaşlarınızla bayramlaşmayı elbette önceliğe alıyorsunuz. O yüzden ben 27 yıldır kendi annemle babamla ve diğer büyüklerimizle bir bayram geçiremedim. Bayram demek büyükleri ziyaret emek ama bu bayram böyle bir bayram değil. Olabildiğince birbirimizden uzak duralım. Sosyal mesafeye azami derecede önem verelim. Ancak o zaman Kurban bayramı için de kucaklaşma randevusu verebiliriz” diye konuştu.

Son Güncelleme: 21.05.2020 17:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Altin 2020-05-23 12:17:32

Sayın vali böcekten evlerde oturamiyoruz. Lütfen ilaçlama yapın. Kültür mah.

Avatar
Batmanlı 2020-05-23 03:31:35

İmar alanaları bir an önce halledilmesi gerek yüksek fiyatlardan ev alamıyoruz. Kiralar yüksek çünkü ev yok. İmara açılsında yeni evler olsun fiyatlar aşağı çekilsin biraz

Avatar
Mehmet 2020-05-22 22:51:12

Sayin valim
Evlerde böceklerin istilasindan oturamıyoruz. Lütfen ilaclama konusunda biraz daha calisma bekliyoruz.

Avatar
Ahmet 2020-05-23 23:58:31

Elinize emeğinize sağlık sayın valim birazda baraj gölü çevresinde mesire alanları içinde öncelik verilse Batman'ın çok ihtiyacı var

Avatar
Vatandaş 2020-05-23 10:19:25

Vali bey inşAllah bu hayalleri gerçekleştirmeye zamanınız yeter benim çok ümidim yok aslına bakarsanız!

Avatar
Mahmut 2020-05-22 11:21:39

Valimiz Batman icin buyuk bir sanstir. Umarim uzun bir sure batmanda gorev yapar

Avatar
Mehmet Veysi 2020-05-22 05:37:38

Su depolarının enerjisini ve diğer belediye yapılarını yenilenebilir elektrik kaynağından kendi üretim tesisinde karşilasana. Ordu belediyesi gibi..teknoparkta da petrol arama ve üretim teknoljisi üssü haline getirsene..

Avatar
Murat 2020-05-23 21:09:01

Sayın valim batmanın merkezi kalbi olarak bilinen ve turgut özal bulvarına boydan boya paralel komşu olan nadide bahçelievler mah yapılan çarpık kentleşmeye yol açan ve kacak yapıların yükseldiği mah sakinlerine yapilan bu haksızlığı gormezden gelmiyeceginizi ve batman geneli meclis kararlarıyla alacağınız önlemleri bahçelievler sakinleri olarak beklemekteyiz saygılarımızla.