“PARAMIZ VAR, YERİMİZ YOK”

*Yıllar önce Batman’da hayvancılığın yapıldığı ücra mahallelerin, kent merkezinin içinde kaldığını belirten Batman Canlı Hayvan Besiciler Derneği Başkanı Rıza Nebioğlu, “GAP, Belde, Bağlar, Sağlık ve Korik mahalleleri şimdilerde şehir içinde kayboldu. Şehir gelip bizi sardı” diyor.

25 Kasım 2022 Cuma 15:41
1241 Okunma
“PARAMIZ VAR, YERİMİZ YOK”

*Batman’daki besicilere ‘Hayvancılık OSB’nin de şart olduğuna dikkat çeken Nebioğlu; “Batman’da canlı hayvancılık daha da geliştirilmesi için besicilere hem yer hem de Hayvancılık OSB şart. Bu iki projenin de hayata geçirilmesini istiyoruz. Paramız var ama yerimiz yok” dedi.

-Batman Canlı Hayvan Besiciler Derneği Başkanlığını ne zaman kurdunuz?

Derneğimizi 2014 yılında kurduk ve 8 senedir bu derneğin başkanlığını yürütüyorum.

-Kaç üyeniz var?

Resmi olarak 500 üyemiz var, resmi olmayan sayı ise 2300’dür.

-Meslek olarak yıllardır bu işin içindesiniz. 40 ile 50 yıllık eski besicilerdensiniz. Batman’da ilk zamanlar canlı hayvan ihracatında hem küçük ve hem de büyükbaş hayvan ihracatında gözde şehirlerden biriydik. Şuan durum nasıl?

1972 Yılında dedem Bitlis’ten Batman’a geliyor ve Batman’ın Bağlar mahallesinde ilk besicilik yapan aile de biziz. Halen bu işi yapıyoruz. Dedem ve babam bu işi yaptı. şimdi oğlumla birlikte besiciliği sürdürüyoruz. Aile boyu dededen kalma bir meslekteyiz.

-Batman’da hayvancılık nasıl?

Bu yıl küçük ve baş hayvanda zarar ettik. Bu da arpadan kaynaklandı. TMO geçen aybaşında arpa vermeyince, piyasada tonu 6 bin olan arpa 7 bin liraya yükseldi. Üretici ithal arpayı alamayınca fırsatçılar fiyatı yükselti. TMO’nun bir an önce besicilere yem vermesi lazım. Bir önceki Valimiz sayın Hulusi Şahin, Dicle Nehri kenarında Hayvancılık OSB projesini planlanmıştı.  Biz şimdi ki Valimiz sayın Ekrem Canalp da sizin aracılığınızla iletmek istiyorum. Valimiz sayın Ekrem Canalp, OSB’lere bakış açısı çok iyi. Hayvancılık OSB Batman’a şart.

-Batman’da hayvan sayısı ne durumda?

Batman il genelinde 100 bin civarında var. Büyükbaş 5000 küçükbaş hayvan sayısı da 100 bin kadar var.

-Günümüzde besicilik karın doyuruyor mu?

Besicilik maalesef artık karın doyurmuyor. İşler durgun vaziyette.

-Şuan da yaylalardan sıcak bölge olan bu bölgeye dönüş var. Besiciler bahara kadar burada kalacak. Besicilerin haliyle sorunları da artacak. Yem, saman ve arpa fiyatları ne durumda?

Piyasada arpanın tonu 7 bin lira. Arpa ithal edilmediği takdirde kış mevsiminde tonu 10 bin lirayı da bulur. Stokçular yazın başında arpanın tonunu 6 bin 500 liraya almışlardı.

-Canlı etin kilosu geçen sene ne kadardı, bu sene ne kadardı?

Memlekette hiç bir şeyin fiyatı düşmedi ama canlı etin kilosu düştü. Tüketicinin et almaya gücü yetmediğinden geçen sene 60 lira iken bu sene 50 lira. Geçen dana etini kilosu 100 liradan kasaba verdim. Kasap ise o eti 130 ile 140 liraya satıyor. Artık bu meslek ailelerin geçim kaynağı olmaktan çıktı. Benim bir danadan elde ettiğim kardan daha fazla kazanıyor. Şuan aracılar daha fazla kazanıyor.

-Samanın tonu ne kadar?

Kırmızı samanın tonu 4 bin, beyaz saman ise 2 ila 2 bin 500 lira arasında değişiyor. Kış mevsimde genelde artış oluyor.

-Batman’a mutlak Hayvancılık OSB'nin şart olduğunu söylemek istiyorum. Şehri kirletmeyecek Dicle Nehri kenarında Batman Üniversite’nin arkasında yapılabilir.

-20 Yıl önce Besiciler için Tarım Kooperatifi’ne benzer bir site yapıldı. Alt tarafı ağır, üstü besici diye yer yapılmıştı. O projede maalesef amacına ulaşmadı.

Aynen ulaşmadı. Kuyubaşı-Cegeluye de  100 tane konut yapıldı ve bu konutlar maalesef besicilere verilmedi ve TOKİ satışa çıkardı. Bunu da başka insanlar aldı. Bu işin muhatapları olmayanlar aldı. 

Batman’daki besicilerin ne sorunlar var. Yetkililere mesajınız ne olacak?

Yer sorumumuz var. Korik Mahallesi de imara girdi. Gap ve Bağlar gibi bazı mahalleler de şehrin içinde kayboldu. Ahırlar bir bir yok edildi. Şehir gelip bizi sardı. Paramız var ama yerimiz yok. Hayvanları yetiştireceğimiz bir yer istiyoruz.  Şehir dışında besicilere bir yer istiyoruz. Hem şehre gürültü rahatsızlığı da vermek istemiyoruz. İlgili yetkililerden yer istiyoruz. Yetkililerden besicilere köklü çözüm için yer vermelerini bekliyoruz. Yaklaşık bin besici aileye yer talebi var.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.