MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

Milletvekili Başaran, usta öğreticilerin sorunlarını Meclis’e taşıdı

27 Eylül 2022 Salı 16:11
1002 Okunma
MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ

**Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, Halk Eğitim Merkezlerinde kısmi zamanlı çalışan usta öğreticilerin sorunlarıyla ilgili Meclis araştırması talebinde bulundu. Başaran; “Geçici personel olarak istihdam edilen kadrosuz usta öğreticiler, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından memur veya sözleşmeli olarak kabul edilmemekte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ise işçi olarak sayılmamaktadır” dedi.

MECLİS ARAŞTIRMASI İSTEDİ
HDP Batman Milletvekili ve Kadın Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, usta öğreticilerin sorunlarına dikkat çekti. Meclis’e araştırma önergesi veren Başaran; “Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı Halk Eğitim Merkezleri’nde kısmi zamanlı çalışan yaklaşık 98 bin kadrosuz usta öğretici, Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen sorumlulukları yerine getirmekle birlikte emeklerinin karşılığı olan sosyal haklardan mahrum kalmaktadır. Geçici personel olarak istihdam edilen kadrosuz usta öğreticiler, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından memur veya sözleşmeli olarak kabul edilmemekte, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ise işçi olarak sayılmamaktadır. Halk eğitim merkezlerinde görevli çalışanların sorunlarının araştırılması amacıyla Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması için gereğini arz ve talep ederiz” dedi.

“ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÜCRET ALIYORLAR”
Başaran, önergesinde özetle şu ifadelere yer verdi; “Bu durum iş güvencesinden yoksun, hiçbir özlük hakkına sahip olmayan; ücretleri kesintiye uğrayan, aldıkları ücret asgari ücretin bile altında olan, sosyal güvenceleri olmayan eğitim emekçisi sınıfının oluşmasına yol açmıştır. Kadrolu usta öğreticiler 657 sayılı kanunun tanıdığı tüm haklardan yararlanır iken kadrosuz çalışan usta öğreticilerin hiçbir hakka sahip olmaması, aynı hizmeti gören kamu görevlileri arasında hizmet karşılık biçimleri bakımından farklılıklar oluşturarak eşitsizliğe neden olmaktadır. Kadrosuz usta öğreticiler kurumlarına 20-25 sene hizmet etmelerine rağmen kıdem tazminatı alamamakta, emeklerine rağmen kurs onayları yenilenmezse işsiz kalmakta, işsizlik sigortasından da faydalanamamaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı halk eğitim merkezlerinde çalışan usta öğreticilerin 2022 yılında brüt saat ücretleri 32,96 TL iken aylık 160 saat ders okutan bir usta öğreticinin AGİ hariç eline geçen net ücret 4.494,00 TL’dir. Bu ücret asgari ücretin altında kalmaktadır.” (Haber Merkezi)

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.