“KÜÇÜK BİR PETROL KASABASINA SAYISIZ MADALYALAR GETİRDİK”

Eski pehlivan Mehmet Esenceli, 1960’lı yılların petrol kenti ile Avrupa ve Dünya şampiyonluklarını kazandırdığı Batman Petrolspor güreş takımının eski günlerini anlattı

29 Kasım 2020 Pazar 16:17
1938 Okunma
 “KÜÇÜK BİR PETROL KASABASINA SAYISIZ MADALYALAR GETİRDİK”

*1961 Yılında Erzincan Şekerspor’dan Batman Petrolspor Güreş takımına transfer olan ve halen Türkiye Güreş Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliğini yapan 86 yaşındaki Mehmet Esenceli, 12 yıl süreyle kaldığı Batman’ı anlattı. TPAO’nun ilk Personel Müdürü Kahramanmaraşlı Latif Kayran’nın güreş tutkusu nedeniyle Batman’a geldiğini belirten eski Milli güreşçi Esenceli; “Hemşerim Latif Kayran’ın ısrarına dayanamadım. Batman’a geldiğimde, o küçük ilçe tanınmıyordu” diye konuştu.

*60’lı Yıllarda Batman’ın küçük bir petrol kasabası olduğunu hatırlatan Esenceli; “Çarşı-pazar yoktu. Her taraf çamur deryasıydı. Batman’da kalamayacağımı söylediğimde, personel Müdürü Latif Kayran’ın ‘senin çarşı-pazarda’ işin yok. Batman-TPAO Site Mahallesi var. Bir de yetiştireceğin güreşler için güzel bir kapalı spor salonu var deyince fikrim değişti. Minderde büyük başarılara imza atan Batman Petrolspor Güreş takımı, birçok Avrupa ve Dünya şampiyonluğu madalyalarını kazandı. Batman’da öyle başarılı oldum ki, hem Güreş Milli Takımı hem de Petrolspor’u birlikte çalıştırıyordum” dedi.

Söyleşi: Arif Arslan

“1961 YILININ SONUNDA BATMAN’DAYDIM”
Türkiye Güreş Federasyonu Yönetimi Kurulu Üyesi ve Karakucak Güreş’te 22 İl’den sorumlu Batman Petrolspor’un eski milli güreşçisi Mehmet Esenceli, gençlik yıllarının geçtiği petrol şehri ile bir dönemler minderde fırtına gibi esen milli güreşçileri ve Kırmızı-beyazlı kulübe kazandırdığı  ‘şampiyonluk’ madalyalarının öyküsünü anlattı. Evli ve 4 çocuk babası 86 yaşındaki Mehmet Esenceli, 1961 Yılında TPAO Batman Bölge Müdürlüğü’nde Personel Müdürü Latif Kayran’nın ısrarıyla Erzincan Şekersor Antrenörlüğünden istifa edip Batman’ın yolunu tuttuğunu söyledi. 1961 Yılında kurulan Petrolspor Güreş takımının ilk antrenörlüğünü yaptığını belirten Esenceli; “O zamanlar ‘Batman’ diye bir kent bilinmiyordu. Birçok kişi ‘Batman’ın hangi ‘İl’e bağlı olduğunu bilmiyordu. 1961 Yılının son aylarında geldiğim Batman önce beni hayal kırıklığına uğrattı, ardından kopmak istemediğim bir kent olmuştu. Batman önceleri küçük bir petrol kasabasıydı. Çarşı-pazar yoktu. Derme-çatma işyerleri vardı. O küçük petrol kasabasını dolaştım ‘burada yapamam’ dedim. Personel Müdürü hemşehrim Latif Kayra, ‘senin çarşı-pazarda işin yok. TPAO’nun Site Mahallesi var ve burada yetiştireceğin’ güreşçiler için örnek bir kapalı spor salonu var” deyince ikna oldum ve TPAO’da işbaşı yaptım” diye konuştu.

“TURNUVALARDA YENİ GÜREŞÇİLER KEŞFETTİM”
Batman’ın, Siirt’te bağlı olduğu yıllarda dönemin Gençlik Spor İl Müdürü Nihat Ertan’ın eski Albay olduğunu belirten Esenceli şöyle devam etti; “O dönemler Siirt Gençlik Spor Müdürü olan eski Albay Nihat Ertan’dan ciddi destek gördüm. 58 Yıl önce hemen her il’de Karakucak Güreş turnuvaları yapılırdı. İç Anadolu başta olmak üzere diğer bölgelerde tüm güreş turnuvalarını takip ettim. Ordular arası turnuvaları da eski Albay Ertan ile izledik. Gelecek vadeden güreşçileri tespit ettim. Ali Çetin, Abdullah Soylu, Hacı Aşcı, Faruk Karpuzoğlu, Yusuf Demir, Ali Rıza Alan, Vehbi Akdağ, Erdal Karakaş, Batmanlı Mehmet Emin Şimşek ve kardeşi Latif Şimşek gibi güreşçileri Batman Petrolspor Kulübünde topladım. Önce Balkan Şampiyonluğu ardından da Ordular arası güreş şampiyonu olduk. Özellikle karakucak güreş turnuvalarında iyi güreşçileri Batman’a getirdim.”

“ALAN, BATMAN’DA DÜNYA ŞAMPİYONU OLDU”
1965 Yılında Batman Petrolspor Güreş takımının Uluslar arası arenada adından söz ettirdiğine işaret eden Esenceli, o yılları şöyle değerlendirdi: “1963 Yılında Ankara’da güreş müsabakalarında kendisini gösteren Tokatlı Ali Rıza Alan’ı kulübümüze kazandırdık. Yine Vehbi Akdağ gibi Dünya Olimpiyat ikincisi olan Milli bir güreşçiyi Batman’a getirdik. Bir zamanların minderin başarılı sporcularını Batman’da topladık. Türkiye genelinde 25 Milli güreşçiyi Batman Petrolspor Kulübüne kazandırdık. Gece-gündüz demeden çalışıp Batman’ı güreşte bir numara yaptık. 1965 Yılında Güreşte Dünya Şampiyonu olan Ali Rıza Alan’a, tarihi Malabadi köprüsünde büyük bir karşılama töreni yapıldı. Batman’a güreşçiler kazandırınca, 1969 Yılında Türkiye Güreş Milli Takım Antrenörü Celal Atik’ten bana teklif geldi. Hem Milli Takım Antrenör yardımcısı oldum hem de Batman Petrolspor’da antrenörlük görevimi sürdürdüm. Mutlu yıllarım Batman’a geçti. Bir ayağım Güreş Mili Takım’ındaydı diğer ayağım da Batman’daydı. Petrolspor’daki güreşçilerimi turnuvalara hazırlıyordum.”

“BATMAN, BENİM İKİNCİ MEMLEKETİMDİ”
Batman’da güreşin iyi dönemlerinin 1960 ile 1970’li yıllar olduğunu hatırlatan Esenceli, Kahramanmaraş’taki ailesine de Batman’da iş imkanı yarattığını kaydetti. Batman’ın 2’nci Cadde deki Japon Pasajı’nın ikinci katında ‘Esenceli Lokali’ni 60’lı yılların ortalarında açtığını belirten Esenceli, sözlerini şöyle sürdürdü: “O dönemler Batman yeni gelişiyordu. Japon Pasajı İş Merkezinde o zamanlar merhum Şükrü Demirer bana da bir yer vereceğini söyledi. ‘Neden olmasın?’dedim. Kardeşim Yaşar Esenceli’yi Kahramanmaraş’tan getirdim. O dönemlerin en lüks mekanı yani lokalini Batman’da açtık. Güreşçiler başta olmak üzere kentin elit tabakası lokalimizde zamanlarını geçirirlerdi. Güreşçiler de antrenman dışındaki zamanlarını lokal de geçirirdi. O dönemlerde TPAO’da çalışanlar da farklı mesleklerde şehirde mekan açıyordu. Batman, hem futbol hem de güreşle adını duyuran bir petrol kentiydi.”

“SAYISIZ ŞAMPİYONLUKLARIMIZ VAR”
52 Kiloda Dünya ve Olimpiyat Birincisi olan Mehmet Esenceli, Batman Petrolspor’da hem antrenörlük hem de mindere çıkardı. 1966 yılında Avrupa Şampiyonu olduğunu hatırlatan Mehmet Esenceli; “1966 Yılında Almanya’da Avrupa Şampiyonu oldum. Ardından Dünya ve Olimpiyat birinciliğini de elde ettim. 1967 Yılında İstanbul’da yapılan Avrupa Güreş Şampiyonasında yine birinci oldum. 1967 Yılının sonlarında Hindistan’daki Dünya Güreş Turnuvasında dördüncülük derecesiyle yurda döndüm. 1965 Yılında da İngiltere’deki Dünya Şampiyonası’nda da dördüncü oldum. Batman Petrolspor Güreş Kulübü, tüm güreş turnuvalarında Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük madalyalarıyla ayrılırdı. Ata Spor’unu Batman’a sevdirmeyi başardık. Hiç unutmuyorum; 1967 yılında Avrupa Şampiyonu olduğumda dönemin Batman Belediye Başkanı merhum Mustafa Ramanlı, kutlama töreni yaptı ve çeşitli armağanlarla beni ödüllendirdi. 50 Yıl önce Batman’da futbol kadar Ata sporu güreş de seviliyordu. 1973 Yılında Mehmet Emin Şimşek’i ortaokuldan aldım ve Cezayir’de yapılan Olimpiyat şampiyonasında tuş kralı oldu. Batman bir zamanlar güreşte kartaldı” dedi.

“HÜZÜN, SEVİNCİ BİR ARADA YAŞADIM…”
1972 Yılının son aylarında İskenderun Demir Çelik Fabrikası’nın Güreş Takımını kurmasıyla  Batman’dan ayrıldığını söylüyor. Esenceli, petrol kentinden ayrılış öyküsünü de şöyle anlatıyor: “İşin doğrusu Batman’dan ayrılmak istemiyordum. Ailem de çevre de artık Batman’daydı. Demir Çelik Fabrikası başındaki yönetici, çocukluk arkadaşımdı. Bana çok cazip teklifte bulundu. O’na ‘Batman’a işyerim var. Batmanlı oldum artık’ dedim. Ne dediysem, beni Batman’dan İskenderun’a götürdü. İskenderun’a gittiğimde yine uzaktan da olsa Türkiye Greko-romen ve Serbest 1. Ligi’nde oynayan Petrolspor’u yönlendirmeye çalıştım. Ben ayrılınca ne yazık ki Petrolspor Güreş takımının o istikrarlı gidişatı sekteye uğradı. 1974 Yılında İskenderun Demir Çelikspor Greko-Romen ve Serbest 1. lige çıktı. Petrolspor ise 2. lige düştü. Sevinç ve hüznü bir arada yaşadım. Petrolspor güreş takımı bir daha da toparlanamadı. Gönlüm yine Batman’da. 86 Yaşındayım, şimdi de bana bir görev verilirse Batman için seve seve yaparım. Yıllarca oranın ekmeğini yedim. Güreşte güzel yıllarım Batman’da geçti. Güreş Federasyonu’nda toplandığımızda Doğu illerine daha fazla destek sunmamızın gerektiği her defasında dile getiriyorum.”

KANLI TİFLİS GÜREŞİ!

Milli güreşçi Esenceli, 1960’lı yılların sonunda Tiflis’teki şampiyonada çıktığı bir müsabaka da ise zor anlar yaşamış ve dönemin Tercüman gazetesi ise o müsabakayı ‘Kanlı Tiflis Güreşi’ olarak manşete çekmiş. İlginç haberin detayı ise şöyle; “Mehmet Esenceli’nin karşısına genç ve atak bir Gürcü delikanlısı çıkarmışlardı. Gürcü delikanlısı güreş yapmıyor, dövüş yapıyordu. Bir kafa attı, Mehmet’in bütün dişleri döküldü. Ancak Mehmet, hasmını bayıltarak galip gelmişti…”

İŞTE PETROLSPOR’DA ESKİ MİLLİ GÜREŞÇİLER
Esenceli, 1961 ila 1974 yılları arasında Petrolspor Kulübü’nde Milli Takım formasını giyen güreşçileri şöyle sıraladı: “Ali Rıza Alan, Ali Çetin, Abdullah Soylu, Hacı Aşcı, Yusuf Demir, Faruk Karpuzoğlu, Asım Bülbül, Mehmet Emin Şimşek, Erdal Karakaş, Cahit Ahıskalıoğlu, Kazım Yıldırım, Yusuf Demir, Alaaddin Yıldırım, Ömer Sakızcı ve Kemal Dağdeviren.”

Son Güncelleme: 30.11.2020 11:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.